
Magyarország még szorosabbra kívánja fűzni az együttműködését a Türk Államok Szervezetével – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) informális csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy hét éve csatlakozott Magyarország megfigyelőként a szervezethez, és azóta a világ nagyon sokat változott, de ezen változások csak még inkább felértékelték az együttműködés jelentőségét a türk államokkal.
Szerinte hazánk sikeres ezen a téren, amit jól mutat hogy a TÁSZ európai központja Budapesten található, amelynek főigazgatója a tagállamok döntése alapján Hendrich Balázs volt isztambuli főkonzul lett.
Mit profitáltunk a türk szövetségből?
Aláhúzta, hogy a türk államok a mostani turbulens időszakban is meg tudtak erősödni gazdaságilag, az elmúlt években húsz százalékkal növelték a bruttói hazai terméküket (GDP), a TÁSZ tagországai között pedig ötven százalékkal bővült a kereskedelmi forgalom.
„Ebből mi is kivettük a részünket, duplájára növeltük kereskedelmi forgalmunkat a türk államokkal, és a jelentős infrastruktúra-fejlesztések nyomán, amelyek a türk államokban történtek, az Európa és Kína közötti szállítási idő egy héttel csökkenni fog (…) Magyarország kihasználta azt, hogy a türk államok gazdasági növekedése nem torpant meg” – hangsúlyozta.
Erre példaként említette, hogy Magyarország és Törökország legnagyobb vasútépítő vállalata stratégiai szövetséget kötött egymással, magyar gyógyszeripari cégek rövidesen megkezdhetik Azerbajdzsánban a termelést, jövő héttől új légijárat köti össze Magyarországot Kazahsztánnal, Üzbegisztánban egy ipari park jött létre kifejezetten a magyar vállalatok számára, Kirgizisztánban pedig magyar részvétellel épül vízerőmű.
Türk államok nélkül nem lenne magyar energiaellátás?
Forrás: mfor.hu