Mielőtt Törökországba jössz dolgozni…

doing_business_in_istanbulSúlyos téma, és nincs kegyelem.

Törökországban évekig nem fogsz munkát kapni. Hacsak nincs hatalmas szerencséd.

Gondold végig…

A 2015-ös nyári hírek szerint Törökországban roppant magas a munkanélküliség. Majdnem eléri a 10 milliót (mint teljes Magyarország lakossága). Ez óriási szám. A török kormány pedig ahogy tudja, védi a hazai munkaerőt a külfölditől.

Ez nagyon is jó, okos döntés. Jelen esetben mi vagyunk a külföldiek (erre manapság vannak divatos elnevezések, de ezekbe ne menjünk bele). Így teljesen logikus, és elfogadható, hogy ha lehet, akkor nem neked, vagy nekem fogják a munkát adni. Hanem inkább egy töröknek.

Éppen ezért már a munkavállaló vízum megkérésének egyik feltétele, hogy a török cégnek meg kell indokolnia, miért téged akar alkalmazni. Mi az a munka, amit egy török nem tud elvégezni.

A munkavállaló vízumot a Budapesti Török Követségen lehet kérni. Előtte persze nem árt, ha találunk egy munkahelyet is. Ez pedig komoly nehézségekbe ütközik. Kezdve ott, hogy külföldről, interneten keresztül nem igazán lehet munkát találni.

A törökök szeretik a személyes kapcsolatokat. Ez jelenti egyszer azt is, hogy előbb fognak telefonálni, mint e-mailt írni. Ma már ők is beléptek a digitális korszakba, és az e-mail sem idegen tőlük. Pláne Facebook, WhatsApp. De teljesen felesleges az önéletrajzot e-mailen vaktába küldözgetni. Majd akkor lép életbe az e-mail, ha már személyesen beszéltünk velük.

És ezzel átléptünk a másik fázisba: személyesen kell beszélni. Ez viszont leginkább akkor lehetséges, ha már van ott ismerősünk. Ismerős nélkül nagyon kicsi esélyünk van valamelyik céghez legalább meghallgatásra bejutni.

A török gondolkodás más, mint a magyar. Nem igazán tudnak egy külföldivel mit kezdeni. Ebben nincsen semmi rasszizmus, vagy más. A külföldi egyszerűen más. Ők egy akkora országban (pláne városban!) élnek, ahol órákig, napokig lehet padlógázzal menni anélkül, hogy külföldibe botlanának. A külföldiek jönnek, nyaralnak, szőnyeget vesznek, majd hazamennek. Lehet nekik integetni, amikor elmennek. De arról szó sincs, hogy ott maradnak, letelepednek, munkát keresnek. Az nem normális, hogy nyugatról keletre megy az ember.

Így még ha fel is vesznek egy cégbe, akkor is a munkamorál, a tempó annyira más, hogy roppant nehéz beilleszkedni. És továbbra se tudják, mit kezdjenek velük. Vannak persze kivételek, ahol szokva vannak a külföldiekhez (hotelek, nemzetközi cégek, stb…)

Tudni kell, hogy a cégnek nemcsak indokolnia kell, miért téged választ egy török helyett. De bizonyos feltételeknek is meg kell felelniük. Ilyen az, hogy pl. az adózás rendben legyen. Legyen X számú török bejelentve (!!!) minden egyes felvett külföldi esetében. A törökök viszont nem szeretnek adózni, embereket bejelenteni, stb…

Tudni kell, hogy az adminisztrációs dolgokat (azaz a munkavállalói vízumot) 100%-ban neked kell intézned. Azt is, amit a főnöködnek kellene. Te akarsz odamenni, így mindennek neked kell utánajárni, kitölteni stb… A főnököd max. aláírja a papírt.

Tudni kell, hogy vízum nélkül dolgozni óriási kockázatot jelent. Téged kiraknak az országból, a főnöködtől pedig elveszik a munkaengedélyt. Az ellenőrzések pedig egyre szigorúbbak.

Azt is tudni kell, hogy a munkavállaló vízum fix 3-6-12 hónapra szól.

Akkor most hasonlítsuk össze egy török dolgozóval a munkába állást.

Török dolgozó

Helló, hogy van, kér egy teát?
Ott az asztala, kezdjen dolgozni.
Most.

Külföldi dolgozó

Előszerződés
Munkavállaló felvételi engedély kérése az ankarai Munkaügyi hivataltól
Ez áll X oldal kitöltendő lapból
Indoklás
Mindenféle melléklet
Céges pecsét, aláírás
Várás 1-3 hónapot
Szerződés
Felvételi papírok: biztosítás, bejelentés, adószám, stb…
Garantálni kell a munkát a vízumban meghatározott ideig.
Oké, és hol fogsz lakni?
Ebből máris láthatjuk, hogy mennyivel egyszerűbb egy helyi embert felvenni (és elbocsájtani), mint egy külföldit. És akkor még mindig ott van a kommunikációs probléma.

A törökök törökül beszélnek. Pont. Nem beszélnek a munkahelyeken angolul, németül, olaszul, pláne magyarul. Törökül megtanulni pedig nem egyszerű.

De még ha tudsz is törökül, a törökök nem úgy beszélnek, mint mi, magyarok. Ők igazándiból a hangjukat szeretik, azért beszélnek. Egy kérdés feltevése előtt már tudják a választ. Ha viszont a válasz nem az, amit várnak…hát akkor… baj van. Te munkavállaló leszel, úgyhogy azt a választ add, amit várnak tőled. Igen, már tegnapra elkészült az a feladat, amit most tettszik nekem adni.

A cikk folytatása>>>

CyberMacs – isztambul.info

1 COMMENT

  1. Eléggé egyoldalú a cikk, de ez csak a kijelentő mód miatt szúr szemet. Van sok általános igazság benne, de én – szerencsére, néhány dolgot teljesen másképp láttam, miközben kint dolgoztam 2009 és 11 között. Igaz, hogy mind a tartózkodási, mind a munkavállalási engedély hosszas hercehurca, ráadásul olyan közegben, ahol nem beszélnek idegen nyelvet (az ottani „bevándorlási hivatalban” sem, semmilyet), de én főnöki és kollegiális segítséget is kaptam hozzá. Mert kértem, s tudjuk, a törökök segítenek, ha segítséget kérsz.
    És valóban, a munkavállaláshoz komoly indokokat kell leadni Ankarába, de ha speciális a szakterület és megvan a szándék, akkor lehet kapni engedélyt. Nem olcsó mondjuk, ha jól emlékszem, egy évre valami 8-10 ezer líra volt, csak az engedély. A tartózkodási asszem 1100. És nyilván sok helyen nem beszélnek más nyelvet, de az üzleti szférában azért lehet angolul tárgyalni, társalogni, akár a munkahelyen is. Munkamorálban valóban sok, de nem leküzdhetetlen különbségek vannak.
    BTW nem jó a link a cikk végén.

Comments are closed.