25 millió török lírát fordít a Török Kulturális és Turisztikai Minisztérium a Topkapı palota körül lévő régi városfal felújítására Isztambulban.
A falat a világ egyik leghosszabb történelmi építményeként tartják számon. Az ősi városfal az óvárost veszi körül, és nagyon népszerű a turisták körében.
A Kr. u. V. században építtetett, majd átalakított kettős várfal és az alagútrendszer megvédte Konstantinápolyt és a Bizánci Birodalmat az ellenséges támadásoktól. Az ókori városfal egy részének maradványai még ma is láthatók, nagy részük azonban teljesen megsemmisült.
Történelmi jelentősége ellenére azonban a fal eléggé hírhedt, nem csak hajléktalanok, hanem kábítószer-kereskedők, bűnözők számára is menedéket ad.
A városfal 2013-ban a nemzetközi sajtó figyelmének középpontjába került, amikor egy amerikai turistát, Serai Siennat az ókori városfal tövében – a Sarayburun-hegy közelében, a Topkapı palota alatt – holtan találták.
A minisztérium a Topkapı palota szárazföldi részén található falat már felújította, 14 millió török lírát költöttek rá. Ez a 4 km hosszú falszakasz egyébként a Sur-u szultán fala nevet viseli, mivel III. Mehmed oszmán szultán uralkodása idején épült. A szultánt „hódító” Mehmed néven is ismerhetjük.
A következő lépés a palota tenger felőli oldalán lévő – még a bizánci korból fennmaradt – falrészletének felújítása lesz. A helyreállításra pályázatot írtak ki, amelyet az ABMA építőipari cég nyert meg. A vállalat azt ígérte, hogy a teljes felújítással 2019 novemberéig végeznek.
A munkák során felújították az İncili Köşköt (Igazgyöngy Pavilon) is, amelynek alapjai még láthatók a falakon. Az 1590-ben épült pavilon csillagvizsgálóként üzemelt, amit Davud aga vezető építész épített. A megrendelő Koca Sinan pasa oszmán nagyvezér III. Murad oszmán szultánnak állíttatta az épületet.
Forrás: Hürriyet Daily News
Kollár Kata – Türkinfo