Magyarországon először: Mezopotámia kiállítás a Szépművészetiben!

Kép forrása: facebook

Ha az iskolai történelemórákról eszedbe jut az ókor hét csodája, Szemiramisz függőkertje, netalán még a Tigris és Eufrátesz folyók vidéke is feldereng, akkor jó helyen jársz. A mai Irak, Szíria és Törökország területén található egykori királyság, Mezopotámia művészetét, kultúráját mutatja be először Magyarországon a Szépművészeti Múzeum új időszaki kiállítása. Összesen 150 eredeti tárgy lesz látható Európa 7 neves gyűjteményéből!
Közös kaland: egy letűnt birodalom felfedezése

A Kr. e. I. évezred első felének idejébe, az Újasszír és az Újbabilóni Birodalom korába vezet el bennünket a tárlat, melynek értékes műtárgyai a XIX. században és a XX. század elején zajló mezopotámiai ásatások során feltárt Assur, Babilón, Dúr-Sarrukín és Kalhu városából származnak. A kiállítás betekintést nyújt e letűnt világba, mely az Európai kultúra egyik bölcsöjének számít.

A látogatók a kilenc szekcióra bontott kiállításon megcsodálhatják az asszír palotákból származó domborműveket, valamint a Babilónban feltárt, híres Istár-kapu sárkánykígyóját és a felvonulási utat díszítő oroszlánját ábrázoló mázastégla-díszeket. Emellett a Pazuzu és Lamastu démonokat megjelenítő kisszobrok, illetve amulettek, valamint asszír és babilóni királyokat ábrázoló alkotások is láthatóak lesznek. Többek közt a Babilóni teremtéseposzt és a Bibliából is ismert asszír és babilóni királyok történeti szövegeit is bemutatjuk ékírásos táblákon. A tárlat lezáró szakasza a jól ismert, bibliai Bábel tornya motívumával, valamint a mezopotámiai démonvilág változatos popkulturális adaptációival is foglalkozik.

Forrás: ligetbudapest.hu