Kvíz: Mennyire ismered a török jövevényszavakat?

Kép forrása: www.pxfuel.com

Folytatjuk jövevényszavakról szóló kvízsorozatunkat.

Az elmúlt időszakban olvasóink megelégedésére kvízek egész sorával vettük végig a magyar nyelv roma, jiddis, sváb és szláv nyelvekből átvett jövevényszavait.

A kvízek összeállításakor mi is újra és újra rácsodálkozunk, milyen sokféle kulturális hatás formált bennünket és anyanyelvünket az évszázadok során. Anyanyelvünk nem lenne ilyen gazdag, ha a velünk kapcsolatba kerülő népek szókincse nem gyarapította volna.

Ma ismét a jövevényszavak egy csoportjáról késztettünk kvízt: a török jövevényszavakról kérdezünk.

Török szavak a magyar nyelvben

A magyarok a Kárpát-medencébe való bevonulásuk előtt hosszú ideig kapcsolatban álltak különböző török nyelvű népekkel, például az onogurokkal és a kazárokkal. Ebből az időszakból származnak a legősibb török jövevényszavaink, amelyek főként a mindennapi élet, az állattartás és mezőgazdaság területén hagytak nyomot.

Hosszú évszázadokkal később, mikor az Oszmán Birodalom több mint 150 évig uralta Magyarország jelentős részét, megint csak rengeteg török szó került be nyelvünkbe, főként a katonai, közigazgatási, gasztronómiai és építészeti területekről.

A magyar nyelvbe összesen körülbelül 800-1000 török eredetű szó került be, de ennek csak egy (elsősorban a legősibb, honfoglalás előtti időszakból származó) része maradt fenn a mai köznyelvben, míg az oszmán kori szavak közül sok már kikopott a használatból. A mindennapi nyelvben ma is aktív szókincs része körülbelül 300-400 ilyen szó lehet.

Mindennapok, törökül

A török eredetű szavak számos különböző témakörben gazdagították a magyar nyelvet. Az állattartás és mezőgazdaság területén többek közt a kecske, a tyúk, a bárány, vagy épp a szalma szavunk török átvétel. A gasztronómiában a teljesség igénye nélkül a lepény, a tök, a dinnye, a kömény és a joghurt került nyelvünkbe a török nyelvű népekkel való kapcsolat által.

Jelentősek az olyan, a közigazgatáshoz kapcsolódó kifejezések is, mint a basa vagy a janicsár, valamint a ma is mindennap használt kémény, pad, csizma vagy épp szőnyeg szavunk.

A török jövevényszavak az évszázadok során teljesen beépültek a magyar nyelvbe, fonetikailag, morfológiailag és jelentésükben is átalakultak, hogy illeszkedjenek a magyar nyelv szerkezetéhez. Bár sok török eredetű szó mára elavult vagy eltűnt a mindennapi használatból, számos kifejezés ma is aktívan jelen van a magyar nyelvben, és természetes részét képezi szókincsünknek.

De vajon te ismered ezeknek a szavaknak a jelentését? Jöhet a kvíz?

Folytatás

Forrás: www.noklapja.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here