Magyar igazságból három van, miként jókívánságból is, ha kifogjuk az aranyhalat. A cigányzenekar száz tagot számlál, hét mérföldes csizmával indulunk neki a nagyvilágnak, és a sárkánynak is illik mind a hét fejét levágni. A kilences pedig Törökország száma, legalábbis a Türkinfónál.
Sorozatunkban azt vesszük sorra, mi a 9 jó, ismert, ízletes, hazahozni-, hallgatni- vagy kóstolnivaló, sínen gördülő vagy fülbemászó… Összeállításunkban nem az objektivitás, hanem kimondottan az egyéni ízlés vezérelt bennünket. Legyen szó utazásról, irodalomról, gasztronómiáról vagy lakberendezésről, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat Törökországról – 9 pontban.
1. Magyarországon, ha valaki az otthonába invitál minket az általában vacsorameghívást jelent. Törökországban viszont ne lepődjünk meg, ha reggelire hívnak meg minket. Ez nem azt jelenti, hogy pirkadatkor meg kell jelenni vendéglátónknál és egy reggeli kávé, valamint némi hideg élelem után illik is távoznunk. A törökök imádják a sok fogásból álló órákig tartó reggeliket. Az ilyen reggelik jellemzően 10-11-12 óra fele kezdődnek és egész késő délutánig is elhúzódhatnak. Általában a reggeli részét képezi többféle olívabogyó, zöldségek, sajtok, tojás, méz, lekvár mindez természetesen török tea kíséretében.
2. Egy bizonyos időpontra szóló meghívásunkat kicsit tágabban is értelmezhetjük. Például, ha 11 órára vagyunk meghívva, nem muszáj 11-kor kopogtatni az ajtón, 10-15 akár 20 perces késés is beleférhet az érkezésbe. A török vendéglátóink sokszor előre egy kis késéssel kalkulálva készülődnek.
3. Le a cipővel! A mindenkor érvényes aranyszabály, hogy vagy már mielőtt belépünk vagy ahogy beléptünk egy török otthonba vegyük le a cipőnket. Nem ritka látvány, hogy egy-egy lakás előtt szinte igazi cipőhegyek állnak. Senki ne izguljon: vendéglátóink biztosan felkínálnak nekünk benti viselésre szolgáló papucsot.
4. Az időseket, akárhol is legyünk a világban, megilleti a tisztelet. Törökországban ezt komolyan is veszik és általában tényleg mindenki tiszteletet mutat a nála idősebbek iránt. Így ne lepődjünk meg, ha igyekeznek kiszolgálni az időseket és mutassunk mi is tiszteletet.
5. Akárcsak nálunk, a török vendéglátók is jónéven veszik, ha mi is valami figyelmes aprósággal készülünk. Legyen az akár üdítő vagy desszert. Arról nem is beszélve, hogy milyen örömöt lehet szerezni a saját országunkból származó meglepetéssel.
6. Ahogy a reggelinél már említettük, számoljunk nyugodtan több órás programmal, ha Törökországban vendégségbe vagyunk hivatalosak. Az étkezés mellett nagyon fontos szerepe van a kellemes hosszú beszélgetéseknek is. Ha vendéglátónknál esteledik ránk, az is előfordulhat, hogy felajánlják: aludjunk náluk.
7. Készüljünk fel a „szedjél még”, „egyél még” mondatokra. A törökök nagyon szívélyes vendéglátók, akik nem akarják, hogy vendégeik üres hassal távozzanak. Megpróbálják rávenni az embert, hogy minél többet egyet. Ha valaki már gyomrának kapacitásával harcol, hivatkozhat arra, hogy már jól lakott. Lehetséges azonban, hogy többször vissza fognak kérdezni, hogy biztosan??? (S nem csak szégyenlősége miatt nem eszik-e többet…)
8. Ne felejtsük el megdicsérni a vendéglátónk által készített ételt. Ha esetleg mégis elfelejtenénk, biztosan meg fogják kérdezni, hogy ízlette-e, milyennek találtuk az ételt.
9. A meghívás viszonzása se maradjon el. Még akkor sem, ha tudjuk, hogy ez egyhamar nem fog bekövetkezni. Mindig kedves gesztusként veszik, ha mi is viszonozzuk a meghívást.
Lantos Ágota – Türkinfo