Ki volt valójában Mehmed, a Hunyadi-sorozat világhódító szultánja? – washingtoni professzor a Mandinernek

A Hunyadi című filmsorozat véget ért, ideje hát megtudnunk, ki kicsoda volt valójában: melyik alak milyen szerepet játszott a történelemben, milyen volt a személyisége, hogyan sikerült a bemutatása filmvásznon. 

Egy cikksorozat keretében sorra vesszük a főbb szereplőket a kor legkiválóbb kutatóinak a segítségével.

Most a sorozat egyik legerősebb karakterét, Murád szultán becsvágyó fiát, Mehmed szultánt mutatjuk be. Interjúalanyunk a világhírű oszmanista, Ágoston Gábor, a washingtoni Georgetown University történészprofesszora, Az Oszmán hódítás és Európa (Rubicon Intézet, 2022) című könyv szerzője. 

II. Mehmed foglalta el a keresztény Bizáncot (1453), így történelmi szerepe megkérdőjelezhetetlen az iszlám térhódításában, bár komoly vereségeket is elszenvedett, többek között Hunyadi Jánostól és Hunyadi Mátyástól. Hogyan vonná meg Mehmed uralkodásának a mérlegét?

II. Mehmed az Oszmán-ház egyik legfontosabb uralkodója volt, I. Szelimmel (1512-1520) és I. Szulejmánnal (1520-1566) együtt. Az előbbi legyőzte a síita Szafavidákat és meghódította Szíriát és Egyiptomot, az utóbbi pedig magyarországi hódításai mellett Irakot is elfoglalta. Konstantinápoly vagy Bizánc elfoglalását 1453-ben számos történész egyenesen az újkor kezdetét jelző vízválasztónak tartja.

Néhányuk szerint a görög tudósok Itáliába menekülése a város eleste után, valamint az Ázsia és Európa közötti kereskedelmi utak oszmán kézbe kerülése ösztönözte az európai reneszánsz kialakulását és a nagy földrajzi felfedezéseket. Bár az oszmánoknak e történelmi eseményekben játszott szerepét többen vitatják, abban egyetértés van, hogy Konstantinápoly elfoglalásával II. Mehmed évszázadokra kihatóan átrajzolta a térség hatalmi viszonyait.

Folytatás

Portrait of Mehmed II by Gentile Bellini, dating 1480

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here