Ha Beşiktaş és Şişli is előkerült, akkor mindenképpen írni kell Eyüp kerületről is. Hiszen ő is egyike a történelmi 3 Falon kívüli kerületnek (Eyüp, Üsküdar, Kadıköy).
Eyüp az Európai oldalon található, az Aranyszarv-öböl történelmi oldalán. De már a Falon kívül.
A történet szerint Abu Ajjúb Hálidi ibn Zajd al-Hazradzsi al-Anszári nyugszik itt. Ő Mohamed Próféta egyik társa volt. A Próféta halála után folytatta a harcos tervet. Részese volt Ciprus elfoglalásának, és még sok más csatának is. De legfőbb vágya Konstantinápoly meghódítása volt. Eddigre 90 éves is elmúlt, és a gyerekei próbálták lebeszélni, de végül csak összeszedett egy halom igazhitű harcost, és megtámadták a bizánci fővárost (Első Arab támadás – 674-678). Valamikor a csata során hunyt el.
Így itt épült a sírhelye is, amit a keresztények is tiszteltek. Majd ahogy a Bizánci birodalom egyre hanyatlott a mai Eyüp terület is egyre inkább lepusztult. Itt volt egy keresztény monostor is, amit a IV. Keresztes Hadjárat a földel tett egyé. Így végül a török Abu Ajjúb Hálidi ibn Zajd al-Hazradzsi al-Anszári sírhelye is eltűnt.
1455-ben, miután a törökök elfoglalták Isztambult (1453), fontosnak tartották, hogy megkeressék a sírhelyet, és méltó emlékművet emeljenek. Ők a Próféta társát Eyüp szultánnak nevezeték – innen a kerület neve is. A sírt végül spirituális módszerekkel találták meg. És ide épült az Eyüp Sultan Camii. Ma népszerű zarándokhely. Úgy mondják, hogy Eyüp szultán Isztambul szellemi vezetője. Aki Isztambulba érkezik, és felkeresi a sírhelye, azt megvendégeli. E miatt főképpen a Ramadán alatt látogatják nagyon sokan.
Eyüp kerülete már a bizánci időkben is népszerű volt. De a birodalom hanyatlásával, az Európa felől érkező turistacsapatok (köztük a magyarok, vikingek és a keresztesek is) gyalulásával egyre inkább lepusztult. A virágzása az későbbi oszmán időszakban indult meg. Köszönhetően az Aranyszarv-öbölnek.
Folytatás >>>
CyberMacs – Isztambul kalandok