Így lett török pasa a szombathelyi katonából

Devitsek György kalandos fordulatokkal lett szombathelyi altisztből rangos török.

A mai szombathelyi Bejczy utca a város 1857-es kataszteri térképén még mint Mészárszék utca szerepel. Az utcának a Forró utca (azaz a mai Kossuth utca) fe-lőli sarkán volt az a mészárszék, amelyet annak idején az „öreg Divitsek” vezetett, illetve bérelt. Rövid ideig itt dolgozott a fia, az „ifjabb Divitsek” is, aki azonban inkább vonzódott a katonai pálya iránt. A család Dobáról került Szombathelyre.

Divitsek György 1839 és 1848 között a Radetzky-huszárezredben szolgált altisztként. A forradalom kitörésekor már képzett és tapasztalt katonának számított. Vas megyébe viszatérte után részt vett a nemzetőrség megszervezésében és a sárvári Radetzky-huszárosztály kiképzésében. Divitsek életpályájának nem ismerjük minden részletét. Neve és alakja azonban a kortársak beszámolóiban és a korabeli események ismertetésében rendszeresen feltűnik.

1849 tavaszán Kmety György tábornok seregének tisztje lett századosi rangban. Az ismeretség és a barátság régi: korábban Kmety is a Radetzky-huszároknál szolgált.Részt vett az ihászi ütközetben, vitézségéért kitüntetést is kapott. Amikor a szabadságharc elveszett, több száz társával együtt ő is az akkor Törökországhoz tartozó Bulgária felé vette az útját.

Az emigrálók közül többen naplót vezettek, beszámoltak a menekülők mindennapjairól és a közöttük támadt viszályokról is. Az egyik közülük Egressy Gábor színész, Petőfi barátja, aki alkalmanként őt is megemlíti.

Feltűnhet néhány azonosság Petőfi és Divitsek életútja között. Mindketten 1823-ban születtek, mindkettőjük apja hentes-mészáros, sőt mindkettőjük távolabbi rokoni szálai a Felvidékre vezetnek. Mindezek ellenére a hasonlóság csak felületes. Petőfi élete folytonos változás, változtatás, hánykolódás az események között. Divitsek 16 éves korában katonának állt, és gyakorlatilag egészen haláláig az maradt.

Folytatás

Forrás: vaol.hu