A tavalyi évben több mint egymillió turista kereste fel az Oszmán Birodalom alapítójának és első uralkodójának, I. Oszmánnak sírját a Törökország északnyugati részén fekvő Bursában.
De ki is volt ők, hogy ennyire népszerű?
I. Oszmán Söğütben született 1259-ben. Édesapjától 1281-ben a bej címet örökölte, mint a falu vezére. Az Eskenderum törzs és az Eskişehir falu meghódításával született meg a Birodalom 1301 és 1303 között, és Oszmán 1299-ben felvette a szultán címet. A nomád törzs tőle nyerte az „oszmánok” nevét. A bizánci Yenişehir elestével a törökök készen álltak meghódítani Bursa és Nikaia városaikat is. Oszmán 1326-ban halt meg köszvényben, abban az évben, amikor a két város elesett. Halála után a gázi (szent iszlám harcos) címet kapta.
Mikor fia, Orhan, meghódította Bursát, édesapja hamvait ide hozták át. Oszmán szultánt édesapjával Ertuğrul gázival együtt a bursai Gümüşlük Kümbetben (ezüst kupola) temették el, mely egy bizánci kápolna helyén épült. Az épületegyüttesben 1801-ben tűz ütött ki és leégett, majd 1855-ben egy földrengésben is megrongálódott. 1863-ban hozták helyre Abdülaziz szultán parancsára.
Ha valaki még nem járt volna itt, íme, egy kis ízelítő:
Forrás: Hürriyet Daily News és Wikipédia
Kollár Kata – Türkinfo