Hogyan ünnepelik a Szilvesztert Törökországban

Új év kezdődik és a réginek vége van: holnap a világ ismét az év végét fogja ünnepelni és egy új kezdetét. Ez egy örömünnep is a Törökországba vagy más országba települteknek. Ebben az időszakban érdekes szilveszteri jelmezekkel és babonákkal találkozhatunk, melyekkel érdemes megismerkedni. Nézzük is, melyek ezek.

Nos, minden a kereszténységből ered: a szilveszteri ünnepségek Törökországban megegyeznek a karácsonyi ünnepségekkel, melyeket világszerte tartanak. Év végén a legtöbb török várost feldíszítik égőkkel. Az egész országban az üzletek kirakatait zöld fákkal, hógolyókkal, piros zoknikkal és más egyéb hagyományos karácsonyi dekorációval díszítik fel. Az év ezen szakában a szupermarketek és bevásárlóközpontok rengeteg ház dekorációt árulnak, általában minden üzletben van egy „Yılbaşı Ürünleri” (vagyis egy szilveszteri részleg). A legtöbb külföldi számára ez elsőre kissé furcsának tűnhet, mert ők ezeket a díszeket egyértelműen a keresztény karácsonyhoz kötik. Törökországban viszont mindez inkább kapcsolódik az újévhez, mint a karácsony ünnepéhez.

Maga a szilveszteri ünnepség december 31-én van, ilyenkor a törökök a barátokkal és a családdal ünnepelnek. Így a turisták el tudnak menni szórakozni és táncolni a számos klub egyikébe, kávéházakba vagy bárokba, melyek különleges szilveszteri programokat kínálnak a vendégeknek. Ezekről a különböző újsághirdetésekből és útikönyvekből tájékozódhatunk, mint például a TimeOut (www.timeout.com/istanbul) vagy a MyMerhaba online fórumra kattintva (www.mymerhaba.com), itt főként a kitelepültek találnak maguknak megfelelő programokat. A honlapon számos esemény megtalálható, a koncertektől kezdve a kiállításokig minden.

Otthon az emberek általában kisebb partikat adnak zenével és játékokkal, az idősebbek pedig TV show-kat néznek. Az étel sosem hiányozhat ezekről az összejövetelekről sem. Továbbá az ajándékozás is megjelenik a családoknál, ez valószínűleg szintén az európai karácsonyi szokások miatt alakult ki. Mindenesetre sok édességgel, cukorkával és szilveszteri tortával (pasta) is találkozhatunk, ami e különleges alkalom miatt hagyományosan gesztenyével (kestane) van töltve.

Egy német tanárnő, Sarina, aki egyik szilveszterét török barátaival ünnepelte, tudja miért: „Ha gesztenyét eszel, az biztosítja, hogy a következő évben szerencsés leszel. Szerintem ez abból a mondásból ered, hogy ’ha édeset eszel, az új éved is édes lesz’” mondja. Arra a kérdésre, hogy szereti –e a török szilvesztert, azt válaszolta: „Általában nem tulajdonítok különösebb jelentőséget ennek az ünnepnek. De ami tetszik, hogy az itteni embereket nem érdeklik a petárdák, nem úgy, mint Németországban vagy más európai országban.”

Valóban, bár a tűzijátéknak nagy hagyománya van Törökországban, amikor valamit ünnepelnek, de ezeket csak a klubok, vállalatok és önkormányzatok használják. A magánemberek általában nem költenek erre, talán azért, mert egy kissé drágák. A biztonsági tanúsítvánnyal ellátott 10-es csomagért akár 80 lírát (mai árfolyamon kb. 9 ezer forint) is elkérnek. Ilyen petárdákat általában a nagyobb szupermarketekben lehet beszerezni. Viszont, ha mindenképpen fel akarja valaki díszíteni az otthonát, akkor ezt helyettesítheti gyertyákkal, konfettivel, girlandokkal, gyújthat csillagszórót, és így várhatja az éjfélt, hogy köszöntse az újévet.

Babonák

Sőt, ha valaki jobban meg szeretné ismerni Törökország kultúráját és az embereket, tisztában kell lennie a babonákkal is. Arra gondolom már sokan rájöttek, hogy az emberek Törökországban nagyon hisznek a babonákban, és emiatt rengeteg magyarázatuk van a rossz szerencsére és a jó szerencsére is. Szóval milyen – például az évkezdetre vonatkozó – babonáik vannak?
Annak érdekében, hogy az új év sikeres és békés legyen, tárd ki a lakásod ajtaját és hints sót a bejárat elé. Hasonló ehhez egy örmény szokás – ők is december 31-én ünnepelnek – kinyitják az üzleteket és a munkahelyeket egy-két órára január 1-jén és mindenhova gránátalma magokat szórnak. A gránátalma és a só több kultúrában is ugyanazt jelenti – jólétet, bőséget és gazdagságot. Az örmények ezt New Year’s Gağant-nak nevezik, “újévi omlós tésztát” sütnek, pudingot (aşure) főznek, mely különböző magvakat és szárított gyümölcsöket tartalmaz.

És látták a sok piros fehérneműt a bazárokban és a szupermarketekben? Ezeket szilveszterkor viselik a törökök. Nyugodtan lehet ilyeneket ajándékozni a barátoknak és a családnak. A svéd Aneke egy vicces történetre emlékszik ezzel kapcsolatban. “A szilvesztert a vőlegényeméknél ünnepeltük tavaly. A vacsora után csak hárman maradtunk a szobában: én, a lehendő anyósom és a nagymama. Nos el tudjátok képzelni mennyire megdöbbentem, amikor hirtelen felhúzta a pólóját és megmutatta a piros melltartóját” mondta. “Akkor nem tartottam viccesnek; nem ismertem ezt a hagyományt. De annak köszönhetően, hogy a nagymamát nem zavarta a dolog, én sem vettem fel.”

És végül a lottó!

A nemzeti lottó (Milli Piyango) az év vége felé egyre népszerűbb. Minden hónap 9-én, 19-én és 29-én húzzák. Három különböző árú lottó van: teljes (tam), félárú (yarım) és negyedárú (çeyrek), melyeket utcai árusoktól, éttermekben és újságosoknál lehet megvenni. A sorsolást élőben közvetíti a török televízió, a TRT 1 – ami a legtöbbször nagyon szórakoztató.

Végezetül: Yeni yılınız kutlu olsun! Boldog új évet mindenkinek!

Forrás: Today’s Zaman

Fordította: Kollár Katalin / Türkinfo

2014-12-30