Hiába az ENSZ közvetítése, nincs egyezség Ciprus jövőjéről

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Nem sikerült egyezségre jutnia a görög és török ciprióták küldöttségének Genfben a sziget politikai jövőjével kapcsolatban. A törökök két egyenrangú államban gondolkodnak, ez a terv azonban a görögök számára elfogadhatatlan.

António Guterres ENSZ-főtitkár a kedd óta tartó tárgyalások után csak annyi biztatót tudott mondani, hogy két-három hónap múlva folytatódhatnak az informális egyeztetések.

„Az az igazság, hogy az erőfeszítéseink ellenére nem találtunk elég közös pontot ahhoz, hogy hivatalos tárgyalásokat folytathassunk a ciprusi helyzet megoldásának érdekében” – foglalta össze a helyzetet a világszervezet vezetője.

A helyszínen az Euronews tudósítója is ott volt.

„A török ciprióták első alkalommal nyújtottak be írásos javaslatot a sziget kettéosztásáról, de erről nem dönthet az ENSZ főtitkára, és természetesen a javaslat sem Görögországnak, sem a görög cipriótáknak nem elfogadható. Sőt, a 2004 óta Ciprust is magába foglaló EU-nak sem” – jelentette Efi Kucokoszta.

Távol vannak egymástól az álláspontok

A ciprusi köztársaság elnöke nehezményezte, hogy a török fél nem járult hozzá egy ENSZ-megbízott állandó ciprusi jelenlétéhez:

„A Biztonsági Tanács arra kapott mandátumot, hogy közelítsen a megoldáshoz. A törökök azért reagáltak, mert úgy érezték, hogy ez csökkenti a keresletet az általuk célul kitűzött verzióra, a két független államra” – mondta Níkosz Anasztasziádisz.

A török ciprióták vezetője szerint viszont a kétállami megoldás az egyetlen járható út:

„Nem lenne értelme asztalhoz ülni és hivatalos tárgyalásokat kezdeni a régi körülmények között, anélkül, hogy elismernénk a felek egyenrangúságát” – nyilatkozta Ersin Tatar.

Ciprus északi részén 1974-ben szálltak partra a török csapatok, a szigetország azóta él megosztottságban – az északi részen török többség van, és terület kormányát csak Törökország ismeri el, a görög többségű déli rész pedig önálló. A két zónát elválasztó sáv a fővároson, Nicosián is keresztülmegy, a város két fele között csak útlevél felmutatásával lehet közlekedni.

Forrás és videók: hu.euronews.com