Hatalmas márvány burkolatú ókori agorát találtak Törökországban

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Törökország égei-tengeri partvidékén, az ókori Magnesia feltárása közben hatalmas, márvánnyal burkolt térre bukkantak a régészek.

Négy méter iszap

A megszakítás nélküli burkolat valóban elképesztő méretű, mintegy 10 000 négyzetmétert (2,5 hektárt) fed le. Az agora márványpadlója azért maradt fenn ilyen kivételes állapotban, mert iszaprétegek fedték. Ezek akkor rakódtak le, amikor a földrengések miatt a Meander folyó átszakította partjait. A régészeknek közel 4 méternyi sarat kellett eltakarítaniuk, mielőtt elérték volna az alatta lévő építészeti struktúrákat.
A legnagyobb agora

Az agora volt a főtér, ahol a polgárok részt vettek a város politikai, vallási és kereskedelmi életében. Az egykori Magnesia területén 2021 óta rendszeresen folynak ásatások. Az eddig feltárt 10 000 négyzetméter kevesebb mint fele a 25 000 négyzetméteres agorának. Ez az egyik legnagyobb agora az ókori Földközi-tenger térségében, és egyúttal a legjobban megőrzött is.

Mind a négy oldalról sztoák (oszlopos galériák) veszik körül, amelyek mindegyike márvánnyal burkolt. Ezeket többek között kormányzati levéltárként használták: csaknem 200 feliratot találtak az ásatások során mindössze két, viszonylag kis területen.

Magnesiát a Thesszáliából származó magnetes törzs telepesei alapították a Kr. e. 4. században. A város központi elhelyezkedésének köszönhetően, amely egyenlő távolságra van Efezustól, Priénétől és Tralleisztől, az égei-tengeri régió három legnagyobb településétől, a kereskedelem központjává nőtte ki magát. Magnesia középületei közé tartozott egy színház, több fürdőkomplexum, egy 40 000 néző befogadására alkalmas hippodrom, egy szentély és egy templom is.

Forrás: mult-kor.hu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here