Garip Ay 1984-ben született Törökország délkeleti részén, Siirtben. Középiskolai tanulmányait a Diyarbakıri Szépművészeti Középiskolában végezte, ahol 2000-ben kezdett el festeni. Később az Isztambuli Mimar Sinan Egyetemre iratkozott be, ahol tradicionális török művészeti szakon diplomázott.
Ebru művészként Ay életre kelti a tradicionális iszlám művészetet. Számos kiállításra, workshopra és szemináriumra hívják a világ minden táján. Nem csak szülőföldjén, Törökországban, hanem a Perzsa-öböltől Skandináviáig, Oroszországtól Szingapúron át az Amerikai Egyesült Államokig ismerik alkotásait. Ezenkívül több filmes és előadói projektben is részt vesz világszerte. Ay jelenleg Isztambulban él és dolgozik.
Álomszép ebru képeket készít. Az ebru egy különleges festési forma, az egyik legősibb a török művészetek között, vízen festésnek is nevezik. 2014. novembere óta az UNESCO Szellemi Kulturális Örökségeinek listáján is szerepel. A színes minták létrehozásához először festéket csepegtetnek egy lapos edényben lévő olajos víz felszínére, majd egy ecset segítségével különböző alakzatokat alakítanak ki a víz felszínén, ami azután átkerül egy papírlapra. A képek egyedülállóak és különlegesek, sosem készül két egyforma!
Az alábbi videóban azt láthatjuk, ahogy Garip Ay egy sötét vízfelületen létrehozza Van Gogh: Csillagos éj című festményét:
A következő képek, pedig Ay munkásságából mutatnak be ízelítőt:
További képek: http://garipay.blogspot.com/p/painting-on-ebru_1849.html
Forrás: garipay.blogspot.com és boredpanda.com
Kollár Kata – Türkinfo