Félhold és Telihold – Kőszegi Ostromnapok 2015. augusztus 7-9.-30.

Két harangszó között tartottak sajtótájékoztatót a Kőszegi Ostromnapok szervezői: Kőszeg Város Önkormányzata, a Kőszegi Ostromnapok Egyesület valamint a Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház. A 11 órai harangszó 1532 kőszegi hőseire, a 12 órai pedig Nándorfehérvár védőire emlékeztetett a Nándorfehérvári Diadal 559. évfordulóján. A két történelmi harangzúgás között a Kőszegi Ostromnapok szervezői megkoszorúzták a kőszegi várkapitány Jurisics Miklós szobrát, amivel Nándorfehérvár hős védője, Hunyadi János előtt is tisztelegtek. Ugyancsak a nándorfehérvári diadal emlékére perdültek táncra a Be-Jó Történelmi Táncegyüttes reneszánsz táncos lányai.

A hősök emléke előtt tisztelgő Kőszegi Darabontok puskalövése egyben jelezte azt is, hogy alig két hét múlva megkezdődik a Kőszegi Ostromnapok 2015. évi rendezvénysorozata. A kilencedik Ostromnapok ismét egész augusztusra kínál programot. Az augusztus 7-9. közötti jelmezes Ostromhétvége hagyományőrző találkozóját augusztus 4-én Nijat Ayvaz török fotográfus kiállításának megnyitója vezeti fel a Jurisics-vár Lovagtermében. A sajtóban gyakran „a magyar barát török” jelzővel illetett fotográfus 2010-ben készített több ezer fotót hazájában, amikor Essen mellett Isztambul viselte az Európa kulturális fővárosa címet. Augusztus 6-án szintén a Jurisics-várban nyílik meg a Kőszegi Művészeti Egyesület kiállítása Török mesék címmel a Jurisics Miklós Gimnázium diákjainak munkáiból, melyek Rónaszéki Linda tanárnő vezetésével készültek.

Az Ostromhétvége idén is az első teljes augusztusi hétvégén, augusztus 7-9-én zajlik. A Kőszeg falai alatt összegyűlő török sereg derékhadát ezúttal is a kőszegi önkéntes tűzoltók alkotják. A sereg ugyanakkor egyre duzzad, hiszen immár több éve kiegészült a környező települések tűzoltóival, illetve a kőszegi Fitt-Boksz Ökölvívó Egyesület tagságával. Ugyancsak folyamatosan nő a védők tábora, melynek magját a helyi horvátság és az iparosok csapatai mellett kezdet óta a középkori városőrséget megtestesítő Kőszegi Darabontok alkotják, de részt vesz az ostromban a Csobánc vára alól érkező Gyulaffy László Bandérium, a sárvári Nádasdy Ferenc Bandérium, és a körmendi Batthyány Lovas Bandérium hagyományőrző csapata is. A várvédőkhöz idén is csatlakoznak a horvátországi Szentgyörgyvárból (Gyurgyevac) érkező vendég katonák, illetve a környező vidék, például Lukácsháza lakossága. A városi civil szervezetek tagjainak nagyszámú jelmezes részvételével zajló, történelmi időket idéző Ostromhétvége mára Kőszeg egyik legismertebb fesztiválja, 2007 óta folyamatosan a „Nyugat-dunántúli régió kiemelt kulturális és örökségturisztikai rendezvénye”. Rendszeres támogatói között a Város Önkormányzata mellett évek óta kiemelt helyet foglal el a Nemzeti Kulturális Alap illetve Törökország Kulturális és Idegenforgalmi Irodája.

Az Ostromhétvége programja idén is bőséges és sokszínű repertoárt kínál: a jelmezes ütközetek, vásárütés, seregszemlék, fegyver- és viselet bemutatók valamint persze a Jurisics vár ostroma mellett folyamatosan zajlanak a kiállítások, koncertek, táncbemutatók, gyermekfoglalkoztató játékok és próbák, valamint az elmaradhatatlan kirakodóvásár.

A pénteki program az Ataru Ütőegyüttes fellépésével indul, majd hivatalosan is kihirdetik az ostromállapotot. A tavalyi nagy siker után idén is megszervezik a „Végvári vitézek kesztyűs viadala” címet viselő játékosan komoly ökölvívó gálát, melyen négy magyarországi ökölvívó régió képviselteti magát. A gálát Kasza Tibor műsora vezeti fel, szüneteiben pedig hastáncos lányok és mazsorettek szórakoztatják a közönséget.
Szombaton délelőtt a müezzin hangja jelzi, hogy megérkezett az oszmán sereg. Új eleme a rendezvénynek Szulejmán szultán belvárosi sétája, mikor is a „világhódító” kegyességével próbálja behódolásra bírni a kőszegieket. A Fő téren rövid ideig farkasszemet néznek egymással a reggeli imájukat és szemléiket végző seregek, majd a Vásárütésen már megszólalnak a fegyverek is. A fegyverbemutatók között kulturális programok, köztük a Kőszegi Tornyosok déli muzsikája nyújt kellemes kikapcsolódást. A szombati napon a gyermekek apródpróbán vehetnek részt, felkereshetik a katonai táborokat és kézbe vehetik a korabeli fegyvereket is, illetve megtekinthetik a Langaléta Garabonciások műsorát. Az Ostrom, 19.00 órakor kezdődik meg a Diáksétányon a Várfalnál, melyet az ostrom résztvevőinek jelmezes felvonulása vezet fel 17.00 órakor a Fő téren. Ekkor hangzik el a várvédők esküje is. Eső esetén az Ostrom vasárnap 11 órakor kerül megrendezésre, az előre megváltott belépők ekkor is érvényesek. Az Ostrombelépőket idejében (17 óra előtt) megváltó vendégek tombola jegyet is kapnak, így részt vesznek a Kótya-vetye sorsoláson. Nyereményeiket az Ostrom után vehetik át. Az események hátterében péntektől vasárnapig zajlanak a kulturális programok, a helyi és vendég csoportok fellépései. A katonai bemutatók mellett hallhatjuk-láthatjuk az ATARU Ütőegyüttest, a BE-JÓ Történelmi Táncegyüttest, a Kőszegi Orientális Hastáncosokat, a Hajnalcsillag Néptáncegyüttest, Tóthárpád Ferenc gyermekműsorát, Kőszeg Város Fúvószenekarát. A szombati ostromot követő békekötést a Folk Error koncertjével, illetve a Pinka Band utcabáljával ünnepli meg a város. Vasárnap szintén egész nap zajlik a program, gyermekműsorok, táncbemutatók és Martonszállás lovas íjászainak fellépése mellett az Őrségi Nemzeti Park ragadozó madaraival is ismerkedhetünk. Vasárnapra is jut kiemelkedő kulturális csemege, az esti koncertek során autentikus formában ismerkedhetünk a középkor zenéjével. A Burdon Együttes a letűnt évszázadok zenéjét idézi fel korabeli táncok tanításával, majd a Bordó Sárkány Régi Zene Rend lép színpadra középkori világzenei koncertjével. A város éttermei idén is alkalmi menüajánlatokkal várják vendégeiket, akik a horvát konyha remekeit a lacikonyhán is megkóstolhatják.

Az idei év egyik különös vonzereje a Múzeumostrom, melynek keretében egy napijegy megváltásával három napig látogatható a Jurisics-vár, a Tábornokház, a Hősök Tornya és az Arany Egyszarvú Patikamúzeum. Az alkalmi jegyet váltó látogatókat a múzeumi tárlatok és alkalmi kiállítások mellett csoportos tárlatvezetésekkel és kézműves foglalkozásokkal várják.

A szervezők gondoltak a túrázókra is, az Írottkő Natúrpark szervezésében rövid túrákon vehetünk részt Kőszeg történelmi helyszíneit érintve.

A Kőszegi Ostromnapok rendezvénysorozata a szokott módon augusztusban is folytatódik. Augusztus 15-én a Kőszegért Egyesület szervezésében amatőr sakkversenyt szerveznek, majd augusztus 16-án a Kőszegi Orientális Táncklub rendez Orientális Táncfesztivált a Jurisics-várban Kelet Varázsa Nyugaton címmel. A fesztivál bőséges szakmai és gyermekprogramot is tartalmaz, főeseménye pedig az esti Hastáncgála. Augusztus 19-én a tűzoltók szervezik meg elmaradhatatlan utcabáljukat, majd az utolsó augusztusi hétvégén koszorúzással és ünnepélyes megemlékezéssel zárul a program. A záró hétvége is tartalmaz különleges programot, a hősökért felajánlott szentmisén a Voces Együttes énekli Thomas Stoltzer Missa duplex per totum annum című miséjét. A sziléziai származású Thomas Stoltzer a budai udvar (II. Lajos és Habsburg Mária) utolsó reneszánsz zenemestere volt 1522-től a tragikus emlékű 1526-ig.

A rendezvény hivatalos oldala ide kattintva érhető el.

KOSZEGI OSTROMNAPOK_PLAKAT-01