Április 1. – a tréfa napja. De mióta? És miért?1564-ben a francia király, IX. Károly döntött úgy, hogy az újév első napja január 1. legyen, korábban ugyanis egész Európában március 25. volt az év kezdete. Sokan nem fogadták örömmel a döntést: tüntettek ellene, és a régi hagyományok szerint éltek tovább, sőt április 1-re ünnepléseket szerveztek. Az ellenoldal ezekre az ünneplőkre gúnynevet ragasztott: április bolondjai. Így adták ezt a nevet a napnak: április 1. – a bolondok napja. Ezen a napon ettől kezdve meglepetés-ajándékokat adtak egymásnak, és álhíreket terjesztettek az emberek. Majd a történelem következő évszázadaiban a szokás más kultúrákban is elterjedt, mindenhol saját köntöst öltve.
Törökországban is „ünneplik” az április 1-et. Szerencsére ez még nem öltött kereskedelmi jelleget, és nem bombáznak mindenkit rengeteg reklámmal és ajánlattal. Így a fantáziára van bízva, ki milyen ugratást eszel ki. Persze az internet segítségével ötleteket kaphatunk másoktól is. Igyekszik mindenki kieszelni valamit, amivel megtréfálhatja barátait, szerelmét, rokonait.
Egy közvélemény-kutatás szerint a törökök leginkább a telefonos ugratást, és az elszenvedő fél megijesztését szeretik. A válaszadók 14,1%-a mondta, hogy a telefonos tréfákat részesíti előnyben. Ugyanennyien a félelmet vagy ijedséget keltő tréfákat. 10,3% mondta, hogy névvel és becenévvel viccelődnek. 8,1% tartja mókásnak a vizes poénokat.
A kutatók azt is megkérdezték, hogyan válaszolnak arra, ha egy számukra nem komikus dolgot művelnek velük. A válaszadók jelentős többsége – 37,5% – az unalmasnak tűnő „Ez nem volt vicces” választ adta.
(Történetre és statisztikára vonatkozó forrás: sozcu.com.tr)
Íme egy példa a telefonos tréfára. Április 1-jét megelőzően annak telefonjában, akivel a bolondját akarjuk járatni, a saját számunk névjegyében a nevet egy híres ember vagy egy régi barát, esetleg egy rajzfilmkarakter nevére módosíthatjuk. Majd csörögjünk rá a nap folyamán. Biztosan leáll a gondolkodása is egy időre. Nos, kinek a hívásának örülne a kedves olvasó?
Egy másik – butának tűnő, de könnyen elkészíthető és vicces – dolog a fogkrémmel töltött keksz. Nem is kell túlmagyarázni. A finom krém helyett a kekszrétegek közé fogkrémet töltünk. Na, kivel próbáljuk ki?
Erdem Éva – Türkinfo