Szép és sikeres. Mindenki ilyen szeretne lenni. Ám ez rengeteg munka nélkül nem lehetséges. Hogyan csinálta Neşe Erberk? Ismerjük meg történetét, akinek életútja – állítom – példaértékű lehet.
1964. október 14-én született Isztambulban. Gyermekként, fiatalként tette a dolgát: tanult. Törökország nagy hírű iskolájába, a Robert Kolejibe járt, majd a Boğaziçi Egyetemen folytatta tanulmányait.
Egyetemista évei alatt, 1983-ban – édesanyja kívánságára – szépségversenyre jelentkezett, ahol Törökország szép lett. A következő évben pedig Miss Europe is, amivel felírta nevét arra a listára, amelyen nem sokan szerepelnek az országból.
Ezt követő éveiben modellkedett, de közben az egyetemet is teljes erőbedobással folytatta. Azt meséli, hogy második évfolyamos korában határozta el, önálló üzletasszony lesz. Sokat segített neki ebben a manökenévek alatt lefolytatott sok tárgyalás és kialakított ismeretségi kör.
Hamarosan megalapította önálló modellügynökségét, ami nem csak munkát szerzett a hozzá csatlakozók részére, hanem oktatta is őket. Olyan neveket indított el a show szakma irányába, mint Pınar Altuğ, Şebnem Özinal, Tuba Ünsal és talán a legismertebb mindannyiunk számára, Kıvanç Tatlıtuğ.
Közben született három gyönyörű kislánya, az ikrek, akik már több mint 20 évesek. Neşe Erberk azt meséli, nekik köszönheti azt, hogy mára tudja, minden ember, minden gyermek mennyire más és más, és odafigyeléssel mindenki egyéniségét, tehetségét megtalálhatjuk.
Nekik köszönheti továbbá azt is, hogy tudatosult benne: Törökországban nagyon hiányzik az iskolaéveket megelőző – 0-6 év közötti – minőségi oktatás, miközben egyre több gyermek már kétévesen bekerül az oktatási rendszerbe. Így vágott bele az óvodaalapításába.
Mára a sikeres üzletasszony neve alatt – még fontosabb, hogy az általa és munkatársai által kidolgozott oktatási rendszerrel – működő óvodák száma majdnem eléri a negyvenet. Márkaneve JoyFull House – azaz örömteli ház. Azért nem több, mint száz intézmény van – mondja el egy riportban –, mert csakis olyan franchise partnerekkel szerződik, akiknek ugyanolyan szívügyük az oktatás, mint neki, és ugyanúgy szülők, mint ő maga.
Óvodájának lényege – amit saját maga is megtapasztalt mint módszert a Robert Kolejiben –, hogy nem osztályok/csoportok vannak, hanem tematikus termek: balett- és zeneterem, anyanyelvi oktatóterem, idegen nyelvi szoba, tudományos labor, sportterem. Ezekben a külön helyiségekben szakember dolgozik, a gyerekek pedig megfelelő rotációs rend szerint, 30 percenként váltva, a témákat járják körbe. Így övék a teljes iskola.
Az első óvodát 2002-ben nyitotta Isztambul Levent kerületében, első tanítványai között voltak saját lányai is. Öt év múlva kezdett terjeszkedni országszerte. Az év száz napján úton van. Rengeteg nehézségbe ütközött, fejéhez vágták eleinte többször: csak egy modell, mint tudhat ő. De annyira szereti munkáját, hogy nem is munkaként tekint rá.
Forrás: mynet.com, dunya.com
Erdem Éva – Türkinfo