Bizonyára fogtak már Önök is kezükbe olyan könyvet, melynek borítóját, a könyv külső fedlapjait csodálták meg először, és csak utána lapoztak bele. Ámulatba ejtő, milyen mesterművek készülhetnek, és egy ilyen könyv micsoda értéknek számít. A könyvborítók, illetve a könyvkötészet egyik legnagyobb mestere, akit száz évvel születése után, és évtizedekkel halála után is a legnagyobbak között emlegetnek, professzor Emin Barın. Egy könyvborító pedig akkor szép, ha azon a díszítés és az írás is tökéletes. Emin Barın a szépírás mestere is volt.
1913-ban született Boluban, és 1987. december 29-én hunyt el. Egész életét munkájának, művészetének és a tanításnak szentelte. 7 évesen kezdett édesapjától hat, más szóval kalligráfiaművészetet tanulni. A művészeti ágat részletesen egy korábbi cikkünkből ismerhetik meg.
1936-ban Ankarában festészet szakon végzett, majd Németországban tanult könyvkötészetet. Egy ott készített könyvével – Olimpia könyve – első díjat nyert egy kiállításon. Tanulmányait Lipcsében folytatta, ahol az Állami Nyomdászati és Grafikai Akadémián tanult tovább. 1943-ban tért vissza hazájába, ahol első kiállítását rendezte.
Ezután tanítani kezdett és alkotott is: 1958-ban Fatih Divanı költő könyvének borítójával Brüsszelben első díjat nyert, majd 1969-ben Lisszabonban egy víz okozta károk miatti rekonstrukciós munkában vett részt, melynek során török–iszlám könyveket újított fel. Számtalan kiállítása nyílt, és nagyszabású projektekben vett részt. Művei száma 200 felett van, azonban legismertebbek ezek közül az İslamâbâd kulturális központjában, az ankarai Anıtkabirban, illetve Yunus Emre síremlékére készített írásai (itt az írás alatt ne a szavakat értsük, inkább a betűk formáját).
Nézegetve a műveit feltűnhet bárkinek, hogy a klasszikus kalligrafikus munkák mellett számtalan modernebb formátumú írását láthatjuk. Nézzék csak meg ezeket! Hányféleképpen írja le az ALLAH szót. Egy szó, és mégis hány forma, hány külön műremek.
Nagyon jó hír azoknak, akik a műveivel, és ezzel a művészettel szeretnének megismerkedni, hogy 2019 szeptemberében újra kinyitotta kapuit az – a ma már múzeumként üzemlelő – műhely, ahol a mester dolgozott. Nemcsak kiállítást láthatunk, hanem az eszközöket és a munkafolyamatot is megismerhetjük.
Múzeum neve: Barın Han
Címe: Binbirdirek, Boyacı Ahmet Sk. No:8, 34122 Fatih/İstanbul
Nyitva: hétfő kivételével naponta 11-19 óra között
Cikkünk forrásául egy olyan weboldal szolgált, melyet szeretnék mindazok számára ajánlani, akik a kézműves termékek remekeit szeretik, illetve tanulni/olvasni vagy egyszerűen csak inspirálódni szeretnének a török és oszmán díszítőművészet témakörében. Ezen az oldalon az El sanatları (Kézművesség) magazin számai tekinthetők meg, illetve témakörönként kutathatók az ágazatok.
Erdem Éva – Türkinfo