Az Oszmán Birodalom 19. században bevezetett modernizáló intézkedéseiről, illetve azokról a lépésekről, hogy egy más berendezkedésű, egy minden szempontból újító országgá válhasson Törökország, már sokszor írtunk. Szót ejtettünk többször az oktatás fejlesztéséről is. Szinte minden területen létrehoztak oktatási intézményeket: orvos és állatorvosi képzés, mérnöki képzés, művészeti akadémia, hogy csak néhányat említsünk. Ebben a cikkben egy újabb jelentős lépésről számolunk be.
1870. április 26-án megnyílt az első oktatási intézmény, ahol nőket képeztek azzal a céllal, hogy szakmához, nevezetesen általános iskolai tanári képesítéshez jussanak. A neve Darülmuallimat, és Maarif Nazırı Saffet pasa nyitotta meg ünnepélyes keretek között.
Az épület az Aja Szofia közelében volt. Érdekesség, hogy a tanulók toborzására újsághirdetéseket adtak fel. Másrészt érthető, hiszen senki sem tudhatott arról, hogy már lányok is tanulhatnak. A jelentkezés feltételeként korhatárt szabtak: 13-35 éves közötti nőket vártak az intézménybe.
Ettől a naptól kezdve folyamatos volt az oktatás néhány olyan évtől eltekintve, amikor háborúk miatt nem tudtak diplomát kiadni. A mai értelmezés szerinti végzettséget igazoló oklevél megszerzése érdekében 3 évig kellett az iskolába járni, ahol francia, arab és oszmán nyelvet, földrajzot, történelmet, oszmán történelmet tanultak a hallgatók. Nőkről lévén szó emellett hímzést, varrást, zenét és festészetet is tanítottak. Az oktatás az intézmény 1924-es bezárásáig folytatódott.
Forrás: tarihhaber.net
Erdem Éva – Türkinfo