9 évesen kezdte a súlyemelést, 1982-ben Brazíliában a fiatal sportolók világbajnokságán már 2 aranyérmet szerzett, majd 16 évesen ismét egy világrekorddal nyert, így a világ legfiatalabb rekordere címet nyerte el.
1967. január 23-án Bulgáriában, Kırcaali városban született Naim Süleymanoğlu, becenevén Zsebherkules.
Karrierje során 46 alkalommal állított fel újabb világrekordot, háromszoros olimpiai aranyérmes, hétszeres világbajnok, hatszoros európai bajnok. Becenevét magassága miatt kapta: 147 cm magas és 62 kg volt.
Először Bulgária színeiben versenyzett, így a szocialista blokk bojkottja miatt Los Angelesben nem vett részt az olimpián. Ráadásul akkoriban Bulgáriában a török származású sportolókat nem engedték versenyezni, így átigazolt Törökországba. A melbourne-i súlyemelő világbajnokságon a török nagykövetségre menekült, majd Törökországba utazott.
A szöuli olimpián 6 világ és 9 olimpiai rekorddal nyert. 60 kg-os súlycsoportban szakításban: 145 kg, 150,5 kg, 152,5 kg, lökésben: 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, összesítettben: 320 kg, 339 kg, 342,5 kg emelt fel.
Ezzel a birkózáson kívüli sportágakban az első török olimpiai aranyérmes lett.
Ugyanezen évben – 1988-ban – a Time címlapján szerepelt. Naim Süleymanoğlut 1992-ben a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöksége a világ legjobb sportolói közé választotta. 2001-ben megkapta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság legmagasabb elismerését, az Olimpiai Érdemrendet.
Hosszú, súlyos betegség után 2017. november 18-án hunyt el.
Nyilatkozatai is szimpatikussá teszik. Többször elmondta, hogy ha újra születne is súlyemelő lenne. Egész életében ezt csinálta, és mindig erre gondolt minden lépésénél. Azt is többször nyilatkozta, hogy nem bánta meg, hogy Törökországba menekült, pedig óriási nyomás volt rajta, hogy olimpiai aranyérmet hozzon az országnak. A fiatalokat mindig küzdelemre biztatta, és a sportvilág részére is többször üzent:
„A saját fiataljainkba be kell fektetnünk. A kávézókból, az utcákról meg kell őket menteni, és ezekbe a fiatalokba kell befektetni. Kész sportolókat hozatni és a nevünkben versenyeken indítani őket nem lehet.”
2019. november 22-én mutatták be azt az életrajzi filmet, melyben megismerhetjük történetét. Tekintsék meg a kedvcsináló videót, és ha tehetik nézzék meg a filmet!
Információk forrása: https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Naim_S%C3%BCleymano%C4%9Flu
Erdem Éva – Türkinfo