A Çırağan palota a szultánok idejében méltósággal tündökölt az öböl partján, majd tűzvész sújtotta. Luxushotelként született újjá.
1910. január 19-én éjszaka a felső emeleti szalonban a fűtésrendszer meghibásodása miatt a kéményéből tűz terjedt el, és 5 óra leforgása alatt január 20-án reggelre leégett az épület belseje, csak a falak maradtak állva.
A palota helyén a 16. században az oszmán kapitány, Kılıç Ali Paşa fából épült tengerparti nyaralója állt. A 17. században a területen virágoskerteket ültettek. Majd İbrahim Paşa feleségének – III. Ahmed szultán testvérének –, Fatma hercegnőnek egy újabb házat építettek ide fából a kertek közé, csodás kilátással a tengerre. A házban fényes mulatságokat rendeztek, melyeken a szultán is gyakran részt vett. Híresek voltak az esti sötétségben, kandeláberek fényénél rendezett, virágokkal dísztett estélyek. A hely neve a francia fényt és lámpást jelentő „çerağan” szóból származik.
1835-ben II. Mahmud szultán kezdett a területen palotaépíttetésbe. Akkoriban a nyugati építészeti stílust kívánták itt is meghonosítani, így a szultán ilyen jellegű épületre adott megrendelést, azzal, hogy ötvözzék az oszmán stílussal. Az építkezés még nem fejeződhetett be, amikor Abdülmecid szultán a Dolmabahçe palotára adott megrendelést 1855-ben, mellyel párhuzamosan ezt leállíttatta. Helyére Abdülaziz szultán került, aki folytatta a palota építését, de a nyugati stílus helyett észak-afrikai iszlám stílusú épületet rendelt, mely 1871-ben készül el.
A palotában minden egyes részlet, tárgy és kiegészítő egyedi kivitelezésű. Vilmos német császár látogatása során megcsodálta az aranyból készült ajtókat, így azok egy részét neki ajándékozták. Ezek ma a Berlin Múzeumban láthatók.
Abdülaziz szultán nem sokáig használhatta a csodálatra méltó épületet, mert 1876-ban V. Murad követte a trónon. Ő viszont hosszan élvezhette a palota „kényelmét”, hiszen letaszították a trónjáról, és Çırağan háremépületébe börtönözték be 1904-ben bekövetkezett haláláig.
II. Abdülhamit trónra lépésével a palota már nem a korábban megszokott nyüzsgő napjait élte, de 1909-ben használatba vették mint parlamenti épületet. A parlament egyik termében keletkezett az a tűz, mely végét jelentette – legalábbis hosszú időre.
Az elhagyott épületet a háború során a francia hadsereg használta. Majd az 1930-as években a gyönyörű kert a Beşiktaş Klub futballpályája lett. A Çırağan palotát többször is megpróbálták újra használhatóvá tenni, de egyik próbálkozás sem volt sikeres.
Majd szerencsére egy 1986-ban született döntéssel a palota szomszédságában beruházás kezdődött, és 1990-ben megnyitotta kapuit az öböl egyetlen 5 csillagos hotelje Çırağan Palace Kempinski İstanbul néven. Kétéves felújítási munkát követően a palota régi épületrésze is elkészült.
A palota neem egy épületből állt, hanem egy 2 km-re elnyúló komplexumot képezett a háremmel, a fürdővel, a melléképületekkel. 9 évig tartó építése során rekordösszeget fordítottak rá. A Dolmabahçe palotában ma is az innen származó oroszlán szobrok találhatók.
A manapság készült fotók alapján is el tudjuk képzelni, milyen fenséges lehetett fénykorában.
Forrás: http://www.istanbul.com/tadini-cikar/istanbulda-bir-zumruduanka-ciragan-sarayi.html
Erdem Éva – Türkinfo