A mozgó könyvtár létrehozásának legfőbb célja volt, hogy összehozza a helyi és menekült gyerekeket, ami be is vált, mert egyre nagyobb iránta az érdeklődés Isztambul Avcılar körzetében.
Az ide betérő gyerekek a török, szíriai és világirodalmi remekművek közül válogathatnak, a török Menekült Szövetség, a Fészek Egyesület, valamint a német Goethe Intézet közös projektjének köszönhetően. A guruló könyvtár egy találkozási pont lett a helyi közösség gyerekei és a szír háború elől menekült családok gyermekei számára, ahol a gyerekek együtt mókázhatnak és még barátokra is szert tehetnek.
Az első mozgó könyvtárat 2015-ben nyitották meg Törökország délkeleti részén, Mardin tartományban. 2016-ban Isztambul Sultnabeyli körzetébe is eljutott, ahol 9 hónapig maradt. 2017. novemberében a konténerkönyvtárat átköltöztették egy parkba, Avcılarba, ahol 13 workshopot is szerveztek 7-14 éves gyerekek számára.
„328 gyerek számára szerveztünk foglalkozásokat, és végül 2000 gyerek jött el Sultanbeylibe. 13 workshopot tartottunk „sérülékeny gyerekek” számára. Segítünk a gyerekeknek az iskolai beilleszkedésbe, és hogy jobb kapcsolatot tudjanak kialakítani tanáraikkal” – mondta Ebru Güler a Fészek Egyesület koordinátora.
„A szír és török gyerekek itt együtt vannak. Ez az a hely, ahol szabadok lehetünk, megoszthatjuk gondolatainkat és barátokat szerezhetünk. A gyerekek számára új lehetőségek nyílnak meg” – tette még hozzá.
18-23 év közötti fiatal önkéntesek segítettek a foglalkozások megvalósításában. Ezgi Uçak, pszichológus elmondta, hogy Avcılarban heti 5 nap két foglalkozást tartanak, ahol a szociális összetartásról és az alkalmazkodásról van szó.
Az egyik édesanya szerint a gyerekek itt önbizalmat kapnak. Jobban érzik magukat és az iskolai stresszt is elfelejtik. Gyereke összebarátkozott egy szír kisgyerekkel és így még idegen nyelvet is tanul.
A „repülő könyvtár” projekt keretében a török és szír gyerekek különleges, személyre szabott olvasási tevékenységet folytatnak arab és török nyelven, kézműves és festő foglalkozáson vehetnek részt, színi tanodába járhatnak, és hetente oktatófilmeket is megnézhetnek.
A gyerekek élvezik, hogy zsonglőr és akrobata mutatványokat mutathatnak be társaiknak, bohócnak öltözhetnek és megnevettethetik társaikat. A „repülő könyvtár” keretein belül csapatjátékokat is rendeznek több száz gyerek és fiatal részvételével, heti öt alkalommal.
Forrás: Hürriyet Daily News
Kollár Kata – Türkinfo