Romániában található Európa legnagyobb kitermelhető rézérctartalékja, ám az ország globális szinten a sereghajtók között kullog saját altalajkincsének értékesítése tekintetében. A kiaknázatlan rézérc javarésze Erdélyben bújik meg a föld alatt, a teljes becsült mennyiség 60 százalékát a veresvölgyi rézbánya rejti. Bár a Fehér megyei kitermelést irányító abrudbányai Cupru Min Rt. azon kevés állami vállalatok egyike, amely nyereséges, csak megmunkálatlanul képesek eladni külföldre az új technológiákban nélkülözhetetlen, világszerte egyre inkább hiánycikknek számító altalajkincset, holott feldolgozott formában sokkal többet érne. A gazdasági minisztérium most török segítségben bízik.
Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter hétfőn Gyulafehérváron ismét felmelegítette egy rézércfeldolgozó üzem létesítésének ötletét, amely az elmúlt évtizedekben rendre napiendre került az egymást váltogató kormányok valamely képviselője révén. Oprea most egy török vállalat társulásával képzeli el a kombinát létrehozását. Amelyet nem nevezett meg, viszont jelezte, hogy az újmoldovai (Krassó-Szörény megye) rézkitermelésben érdekelt Moldomin korábbi állami vállalat részvényeit felvásárló cégről, azaz az Eti Bakır A.Ş-ről van szó, amely Törökország legnagyobb bányavállalata.
A román miniszter szerint már több találkozót szerveztek a témában, a törökök képviselői Marcel Ciolacu miniszterelnökkel és az abrudbányai Cupru Min Rt. vezetőivel is egyeztettek egy romániai rézércfeldolgozó üzem létrehozásáról. A tárcavezető szerint a román vállalat „egyedül nem képes” arra, hogy a világpiaci elvárásoknak megfelelően növelje a kitermelést, és közben hozzáadott értéket is adjon a nyersanyag feldolgozása révén. A mostani tárgyalások célja, hogy jó befektetést eszközöljön Románia, és nyerjenek belőle a „részvényesek”, azaz az ország polgárai.
Forrás: kronikaonline.ro