Egy magyar katona isztambuli háza és jelenlegi tulajdonosa

Serdar Gülgün, az oszmán művészet kutatója és egy gazdag oszmán művészeti kollekció birtokosa. Gyűjteményét azonban nem dobozokban őrzi, annak darabjaival egy házat rendezett be.

A ház az 1860-as években épült, és Isztambul Çengelköy kerületében található. Neve: Macar Feyzullah Paşa köşkü, azaz Magyar Feyzullah Paşa villa.

A ház építője az 1848–49. évi magyar forradalom- és szabadságharc hőse, és az oszmán–török hadsereg főtisztje: Kollmann József (1808-1889). Kollmannt a szabadságharc után halálra ítélték, ezért az Oszmán Birodalomba szökött több magyar katonatiszttel együtt, sőt a hadseregbe is belépett. Mivel az osztrákok kérték, hogy a szökött katonákat adják ki, idővel nevüket, sőt vallásukat is megváltoztatták. Az orosz­–török háborúban már Feyzullah néven harcolt. Rangját – a Paşa – I. Abdul-Medzsit szultán adta neki hősiességért, így élete végéig Macar Feyzullah Paşa néven volt ismert.

A házat, az általa vásárolt telken, megrendelésére építették. Nem szeretett volna közvetlen tengerparti házat, a szülőhazájában megszokott fás, zöld, hegyi házat kívánt inkább. Vadászházként használta a villát nyaranként.

Serdar Gülgün gyűjtő ezt a házat választotta kollekciója helyéül, mert maga az épület is a történelem része, illetve gyűjteménye itt elhelyezett darabjait használni is szerette volna. 17-18 évesen kezdte az oszmán emlékeket gyűjteni. Akkoriban leginkább a művészek által készített írások (hat) érdekelték (részletesen itt olvashatnak róla az érdeklődők), így elsőként egy oszmán enciklopédiát vásárolt. Gyűjteménye első darabjait saját hálószobájában tartja.

Általában nem árveréseken vásárol, jobban szereti felkutatni a magánkézben fellelhető és számára értékes darabokat. Nagyon ritkán, de az is előfordul, hogy egy-egy tárgyat elad, de azt is csak magánúton, nem nyilvánosan.

Serdar Gülgün munkája, hogy az általa szakértő módon megismert oszmán díszítést mai tárgyakban örökítse meg – tervezőként dolgozik. Textileket tervez a híres Vakko divatcégnek, és a Herendi Porcelángyár tulipános kollekciójának is ő a tervezője.

forrás: http://serdargulgun.com

Különleges érdeklődést mutat a teknősforma iránt: az oszmánok és a teknős kapcsolata érdekli. A teknősmotívumot épp ezért rengeteg munkájában megtalálhatjuk: cukortartókon, kancsókon, gyertyatartókon, nagyítókon.

A házról és a kollekcióról további információkat olvashatnak az érdeklődők angol nyelven Serdar Gülgün saját honlapján.

Képek és információk forrása: https://www.tebozelmuze.com/koleksiyoner/serdar-gulgun

Erdem Éva – Türkinfo