Amikor a Teremtő Isztambult megálmodta, aludt néhány napot a megalkotásra, hogy a nagy mű a tökéletesnél is tökéletesebb legyen. Aztán munkához látott: vett mindenből egy keveset – keleti hangulat, nyugati közelség, fűszeres illatok, a művészettörténet legizgalmasabb stílusai, a történelem legvibrálóbb korszakai – jól összerázta, majd mindezt Európa és Ázsia határára dobta. Mi pedig azóta is élvezzük.
Van egy város Európában, amely semmivel sem összetéveszthető, egyedi, különleges hangulattal bír, amely egyben kelet és nyugat, régi és modern, szegény és gazdag, s mindezt végzetes vonzerővel bíró bájjal egyesíti. Nem véletlen, hogy Bonaparte Napóleon is így áradozott róla: „Ha a világ egyetlen ország volna, Isztambul lenne a fővárosa.” Számomra sosem jelentett aggodalmat egy idegen város feltérképezése, megismerése és az abban való eligazodás, első alkalommal mégis megrettentem attól, hogy képes leszek-e megbirkózni a káosszal, amit Isztambulról feltételeztem. Aztán meg tudtam.
Hamar kiderült ugyanis, hogy a rendetlenségben bizony rendszer van, hogy nagyságát tekintve hiába 80 km hosszú, lenyűgöző műemlékei akár gyalog is bebarangolhatók, és az esetleges „keleti kosz” sem vészes, hiszen ott vannak a kis négylábú takarítóbrigádok, a kóbor kutyák és macskák, akiket a helyiek igazán értékelnek. Európa határán Isztambul éppen csak annyira keleti nagyváros, hogy még az orientális egzotikuma meglegyen, de az európai ember ne érezze magát feszélyezve a Vadkeleten jellemző szeméttől, bűztől, tolakodástól, nyomulástól. Éppen annyira régies, hogy élvezzük letűnt korok patináját és romantikáját, s életteli képet kapjunk egykori nagyságáról és vonzerejéről. Csupán annyira modern, hogy mindennapi kényelmünket szavatolja, és csak annyira zsúfolt, hogy élvezzük multikulturális pezsgését. Nekem pedig mindez elég volt ahhoz, hogy egyik kedvenc városommá váljon.
Isztambul kiváló választás azoknak, akik csak egy hosszú hétvégére érkeznek, hisz rövid idő alatt is átérezhetik hangulatos keleti miliőjét, illetve azoknak is, akik minimum egy hétre jönnek, hogy leghíresebb látnivalóit végigjárják. Előbbieknek szinte elegendő, ha tesznek egy kiadós bevásárló sétát a Nagybazárban, mely nem csak az ízekről, illatokról, de a város történelméről is átfogó képet ad. Isztambult Byzantion néven az ókori görögök alapították a Kr. e. VII. században, de első igazi jelentőségét a késő antikvitásban, Nagy Konstantin idején érte el, aki Rómából ide tette át birodalma székhelyét. S bár a település neve ekkor még Nova Roma (Új Róma) volt, a XV. századtól terjedt el az (újra)alapító után a Konstantinopolis név.
A cikk folytatása >>>