Csaknem ötven éve kihaltnak vélt halfajt, édesvízi Batman-folyami süllőt találtak török kutatók. Az apró, sárga-barna csíkos halra Törökország délkeleti részén bukkantak rá.
A The Guardian cikkében megszólaló török kutató, Cüneyt Kaya, a Recep Tayyip Erdogan Egyetem tudósa elmondta, hogy 12 éve vizsgálja a környék vizeit, és nagyon örült, amikor megpillantotta a hal jellegzetes csíkjait.
A SÚLYOSAN VESZÉLYEZTETETTNEK NYILVÁNÍTOTT HALFAJ, A PARASCHISTURA CHRYSICRISTINA HOSSZÚSÁGA A 4 CENTIMÉTERT SEM ÉRI EL, EZÉRT KÖNNYEN ÁTCSÚSZIK A HÁLÓKON, ÉS NEM EGYSZERŰ RÁAKADNI.
Utoljára 1974-ben látták a Batman-folyóban és az Ambar-folyóban.
A halak osztályozásával foglalkozó Kaya és a vele dolgozó egyetemi kollégája, a genetikus Münevver Oral az 1986-1999 között épült Batman-gát előtti folyószakaszt vizsgálta át a süllő után kutatva.
Sűrű szövésű hálókkal 14 süllőt találtak a Sarim-patak sekély, sziklás, gyors áramlású területein, és további kilencet a Han-patakban.
A KUTATÓK SZERINT AZ A SZERENCSE, HOGY A BATMAN-FOLYAMI SÜLLŐK OLYAN APRÓK, HOGY NEM FOGYASZTJÁK ÉS NEM HALÁSSZÁK ŐKET.
A süllők fennmaradásának biztosításához szükséges kutatások tovább folynak: beleértve a lehetséges veszélyek vizsgálatát, amelyeket például a gát építése okozott, mivel szétszakította a populációt.
Emellett az ember okozta szennyezés és invazív fajok is veszélyeztethetik a halakat.
A két török kutató a mások mellett a Shoal természetvédelmi szervezet által támogatott globális Search For The Lost Fishes (Eltűnt halfajok felkutatása) projekt részeként végezte kutatásait.
Forrás: www.origo.hu