Az előrelátó Arszlán basa, avagy mivel múlatták az időt a törökök az ostrom alatt…

kiraly_gyogyfurdo_budapestIdén elsősorban a föld alatti izgalmak birodalmába hívják, várják Önöket a Kulturális Örökség Napjainak szervezői. Pincék, barlangvárak, alagutak, gyógyvíz-források tucatjai várják a kalandvágyókat. Megtudhatjuk, milyen titkokat rejt Kőbánya mélye, milyen hobbinak hódoltak a törökök, amíg nálunk „vendégeskedtek”, vagy hogy miben voltunk már megint csak az elsők Európában… Na, és kíváncsiak lennénk arra, hogy milyen lehet egy tető alatt élni egy római kikötőerőddel? Bárkivel megeshet…

Nos, mindez elég érdekesnek hangzik, hogy felfedezzék? Tartsanak velünk ma is!

CSODÁK A FÖLD ALÓL a Kulturális Örökség Napjai keretében>>

Bányászati és Ipari Skanzen, Tatabánya
„A fiúk a bányában dolgoznak…” Kortól, nemtől függetlenül leereszkedhetnek a régi XV-ös aknába, bejárhatják a teljes bányaüzemet, sőt, akár ” be is költözhetnek” a bányászkolóniák jellegzetes lakóépületeibe… Az acélszerkezetű aknatorony, a kasokat mozgató lenyűgöző szállítógép, a kovácsműhely, a víztorony mind-mind sajátos hangulatot áraszt.

Földalatti Vasúti Múzeum, Budapest
Nos, megdobogtathatja a szívünket, hogy Európában mi voltunk az elsők a földalatti vasúdat illetően is. A Deák térén, a millenniumi vasút egy eredeti alagútszakaszában, három földalatti matuzsálem várja a látogatókat korhű és elegáns környezetben: Zsolnay kerámiák társaságában (merthogy akkoriban Zsolnayval volt divat burkolni az állomásokat, ahol első időkben lóval vontatott kocsik szállították az utasokat)…

Barlangvár, Sirok
Magyarország legvadregényesebb sziklavárát a Tarna mentén fekvő Papkő-hegy tetejére építették. A várat egy honfoglalás kori, sziklatömbbe vájt erősség köré építették, és ennek során a riolittufából álló hegy gyomrába hatalmas járatokat, termeket és lépcsőket is vájtak.

Késő-római Kikötőerőd Kiállítás, Dunakeszi
Sokan szeretnének a helyében lenni, másokat viszont elrettentene a gondolat, ha egy családi ház építése során egy múzeumnyi régészeti lelet kerülne elő a padló alól. Ráadásul olyan leletek, amelyek még csak el sem mozdíthatók onnan… Esetleg egy római kikötőerőd falai! Na, mit szólnának hozzá? Hirschberg Attila, a hát tulajdonosa lelkesen vette tudomásul, hogy mostantól múzeumba költözik… Kukkantsanak be hozzá, nem mindennapi élmény!

Részletek>>>

museum.hu