Nem új albumról van szó. 2013 novemberében jelent meg, a dalok pedig 20 évvel korábban íródtak. Ennek ellenére úgy érzem, beszélni kell róla, hallgatni kell, meg kell ismerni.
Szerzője a világhírű Fazıl Say, címe İlk Şarkılar. Első dalok, mert a szerző fiatal éveiben írt zenét az általa szeretett versekhez, de azért is, mert ennek a vállalkozásnak 2015-ben folytatása is lett Yeni Şarkılar (Új dalok) címmel.
A felvételeken maga a zeneszerző zongorázik, az énekes pedig Serenad Bağcan, akit Fazıl Say évekig keresett azért, hogy az általa megálmodott, méltó színvonalon rögzíthesse a dalokat egy lemez formájában.
Az albumon felfedezhetünk olyan költőket, akiket már bemutattunk oldalainkon, sőt magyar nyelven is olvasható néhány versük.
1- Metin Altıok – Düşerim (Hatásaim a világra)
2- Ömer Hayyam – Akılla Bir Konuşmam Oldu (Volt egy beszédem az értelemmel)
3- Cemal Süreya – Dört Mevsim (Négy évszak)
4- Metin Altıok – Bu Kekre Dünyada (Ebben a savanyú világban)
5- Can Yücel – Sardunyaya Ağıt (Sirató a muskátlihoz)
6- Pir Sultan Abdal – Sordum Sarı Çiğdeme (Kérdeztem a sárga kikericset)
7- Orhan Veli – Efkarlanırım (Félelmeim)
8- Orhan Veli – İstanbul’u Dinliyorum (Isztambult hallgatom)
9- Nazım Hikmet -Memleketim (Hazám)
10- Muhyiddin Abdal – İnsan İnsan (Ember Ember)
Fazıl Say ajánlója az albumhoz:
„Előadóművészként több száz alkalommal találkoztam már a török művészetkedvelőkkel. A klasszikus zene legkiválóbb szerzőinek műveit adtam elő, illetve saját zongoradarabjaimat, oratóriumaimat és szimfóniáimat is bemutattam nekik sok-sok koncerten.
A kedvenc időtöltésem a versolvasás. Költők között nőttem fel: Cemal Süreya és Metin Altıok, édesapám legjobb barátai olyanok voltak számomra, mint a nagybácsik. Évekig voltam beszélgetéseik tanúja az ankarai Tavukçu étteremben, olykor ott is aludtam a mellettük összetolt székeken. A 70-es évek Ankarája… 7-8 éves voltam.
Ezen versek megzenésítése élvezet és büszkeség is volt számomra, mondhatni életem nagy kihívása, ezért verses albumaim sorát különböző költőkkel és versekkel fogom folytatni.
Különleges dolog számomra, hogy a mintegy 20 évvel ezelőtt írt dalaimmal most a török zeneszeretők elé léphetek. Elnézését kérek a késlekedésért. Remélem, hogy az országunkban legkedveltebb zenei műfaj, a dal soraiba léphetnek az én dalaim is.
A művekhez illő előadót nagyon nehéz volt megtalálnom. Ennek oka, hogy nem csak a zenét, hanem a verseket is előadni tudó művészre volt szükségem, és évekig nem találtam meg az általam keresett hangot.”
Engedjék meg az olvasók, hogy egy dalt kiemeljek. Fontos nekem, mert ez az a dal, melyet az albumról először ismertem meg, és emiatt kezdtem a többit is hallgatni. Egészen prózai módon találkoztam vele: egy TV-sorozat betétdalaként.
A szerző Muhyiddin Abdal a 16. században élt és alkotott, így régies szavakkal írt műve nehezen érthető, ennek ellenére érdemes olvasnunk és megértenünk. Kérem, hogy aki nem is érti pontosan a szavakat, az is hallgassa meg – akár csukott szemmel –, és érezze, ahogy hullámokban fejlődik, lüktet a dal. Annak, aki egy kicsit is tud törökül, érdemes megnéznie a klipet is: a vers sorait olvasva még inkább magával ragad minket a zene.
Erdem Éva – Tükinfo