A dél-törökországi Göbekli Tepe lelőhelyet évek óta izgalommal szemlélik a régészeti és őstörténeti témákért rajongók. A különös szimbólumokkal díszített oszlopokkal és falakkal és templomjellegű részekkel rendelkező, kb. 12 ezer éve használt épületkomplexumban most egy olyan kőoszlopot vizsgáltak, amely a világ legősibb naptárát tartalmazhatja.
Az oszlopra vésett jelek az Edinburgh-i Egyetem kutatói szerint egy olyan csillagászati eseményt rögzíthettek, amely az emberi civilizációban fordulópontot jelentő változást idézett elő. Ez azt jelentheti, hogy már az időszámításunk előtt tízezer évvel élt emberek is képesek voltak a Napra, a Holdra és a csillagképekre vonatkozó megfigyeléseiket naptár formájában, hogy nyomon kövessék az idő múlását és az évszakok változását.
A kutatók rájöttek, hogy ha a V alakú szimbólumokat egy-egy napnak feleltetik meg, egészen pontos naptárakat fedezhetnek fel az oszlopokon: az egyiken konkrétan egy 365 napból (12 holdhónapból és 11 plusz napból) álló naptárt figyeltek meg. A nyári napforduló ezen külön, valamilyen speciális napként jelenik meg, amelyet egy madárszerű állat nyakában viselt V szimbólum jelképez.