A törökországi zsidók először gyújtottak gyertyát nyilvánosan a hanukán

Történelmi gyertyagyújtás történt Isztambulban a zsidó fények ünnepének nyolcadik éjszakáján, a főrabbi és kormányzati képviselők részvételével.

A modern Törökország történetében először rendeztek nyilvános hanuka gyertyagyújtási ünnepséget vasárnap éjszaka Isztambulban. Az eseményt az önkormányzat szervezte és a török főrabbi, valamint a helyi zsidó közösség tagjai is csatlakoztak hozzá, adta hírül a törökországi zsidó folyóirat, a Şalom.

Az állami vezetés képviselői szintén megjelentek a gyertyagyújtó ceremónián, mely a zsidó fények ünnepének nyolcadik, és egyben utolsó éjszakájára esett.

A gyertyagyújtásról készült videó – melynek helyszíne a Boszporusz európai oldalán fekvő Ortaköy mecset dekoratív környezete volt– bemutatja a nyolcágú gyertyatartó meggyújtásának pillanatát, miközben a muszlimok imára hívó éneke hallatszik a mecsetből.

Az eseményről készült, közösségi oldalakon megosztott fényképeken látható, ahogyan fejkendős török nők állnak az ünnepi gyertyák mellett.

Az elmúlt héten Recep Tayyip Erdoğan török köztársasági elnök így nyilatkozott hanukai üzenetében: „zsidó vallású állampolgáraink társadalmunk fontos tagjai. Ezekkel a gondolatokkal kívánok békét, boldogságot és jólétet minden zsidónak a hanuka alkalmából”.

Az Oszmán Birodalom fennállása alatt, majd a korai Török Köztársaság közéletében még aktívan szerepet vállaló törökországi zsidók – miniszterek, kereskedők vagy üzletemberek – ma már alig vesznek részt az ország politikai és kulturális életében. 1948-ban Törökország zsidó lakossága 80 ezer  fővolt, amely három év alatt 40 %-kal csökkent.

A hivatalos adatok szerint ma 17 300 zsidó él Törökországban, jelentős részük Isztambulban, így ez a világ legnagyobb, muszlim országban élő zsidó közösség. Egy évtizeddel korábban a számuk csaknem húszezerre volt tehető. A zsidó óvodák csoportjainak mérete egyre zsugorodik, a születések száma csökken, a fiatal török zsidók emigrálnak, a zsidó közösség pedig öregszik.

A fiatalok kivándorlására vonatkozó statisztikák adatait nehéz pontosan megállapítani. A hivatalos mérés például nem veszi figyelembe a  végzett diákokat, akik egyre többen külföldön kezdenek új életet.

Forrás: The Times Of Israel

Fordította: Mező Anikó