A Nemrut-hegy: királyi szentély Anatóliában

nemrut_daDél-Törökország egyik sivár hegycsúcsáról óriási kőfejek tekintenek végig hosszú-hosszú idők óta a Taurusz-hegység kopár vonulatain. Egy ókori király álmai vannak itt a kövekbe vésve. Az elhagyatott, kietlen Kommagéné olyan hely, ahol mi, emberek valósággal eltörpülünk a tájban és a kopár hegyek láttán egy hullamzó sivatagban érezhetjük magunkat. Ezt a kietlen vidéket kevesen lakják.

Az egyik hegycsúcs 2150 méterrel magasodik a tengerszint fölé, ahol titokzatos romok bukkannak fel, bizonyítva azt, hogy egykor sűrűn lakott, jelentős hatalommal bíró térség volt. A hegytetőn egy kúpos piramis áll, körülötte pedig öt hatalmas méretű kőszobor magasodik, köztük a király alakjával. Mindezeket a hegy szikláiból faragott sasok es oroszlánok vigyázzák, az alattuk elhelyezkedő teraszokon pedig rengeteg óriási méretű kőfej és egy oltár található.

Video

A piramis I. Antiokhosz sírját rejtette, aki az I. században Kommagéné uralkodója volt. Az Antiokhosz sírját övező momentális szobrok kidolgozásukat illetően görög stilusúak, azonban fejdíszeik jellegzetesen perzsák. A szobrok 9-12 méter magasak, míg a különálló fejek 2 méteresek.

A király ezt a helyet választotta temetkezési helyéül, hogy földi maradványai örök időkig megmaradjanak. A szentélyt magas és szent helyen építették, a mennyekhez közel és az emberek lakóhelyeiktől távol. A Nemrut-hegyet 1988-ban nemzeti parkká nyilvánították, valamint 1987-ben az UNESCO felvette a Világörökség Listára.

2003. szeptember 4-én Törökország híres zongoraművésze, Tuluyhan Uğurlu a hegy csúcsán, 2150 méter magasban adott hangversenyt. A mai Adıyaman városához közeli Kahta faluja környékén fekvő Nemrut-hegyet mint a világ 8. csodáját emlegetik. A világ minden területéről több ezer turista keresi fel ezt a csodálatos helyet, hogy megnézhessék az ott lévő gyönyörű szobrokat, hogy megcsodálhassák a napfelkeltét és a naplementét ami nem mindennapi látvány. Jó tudni az idelátogatóknak azt, hogy az éjszakák nagyon hűvösek, ezért érdemes egy-egy meleg pokrócot magukkal vinni. Legjobb, ha április és október közé eső időszakban vetődünk el ide. Egy ilyen program alkalmával érdemes megnézni Adiyaman városában a városközpontban található várat is és az Aranyhidat (Altın Köprü), amely még a Római Birodalamból maradt ránk.

2014-06-20
Betty Gün – Türkinfo