Mi történt? Németország hagyományosan Törökország barátja és támogatója. A németek az elmúlt évtizedekben általában támogatóan, megértően vagy legalábbis diplomatikusan álltak a török ügyekhez. Az elmúlt években Németország volt a legnagyobb pártolója Törökország uniós csatlakozásának.
Csütörtökön viszont Sigmar Gabriel német külügyminiszter egészen új hangot ütött meg, ami alapvető irányváltást jelez a német-török kapcsolatokban. A német külügyminiszter azt mondta: elfogyott a türelmük, Törökország eltért az európai értékektől, feloldódni látszanak a jogállami normák, ezért Berlin három szankciót helyezett kilátásba:
- felülvizsgálják a törökországi beruházásokhoz adott német exporttámogatásokat
- uniós szinten kezdeményezik Törökország felzárkóztatási támogatásainak újratárgyalását/leállítását
- a német állampolgárokat fokozottan óvják attól, hogy Törökországba menjenek nyaralni.
Az utolsó cseppet a pohárban egy német emberi jogi aktivista ankarai bebörtönzése jelentette. Peter Steudtert terroristaszervezet támogatásának gyanújával vették őrizetbe az Amnesty International törökországi igazgatójával és más aktivistákkal együtt, amikor egy kiberbiztonsági és adatkezelési tréningen vett részt. Kedden helyezték előzetes letartóztatásba, de az aktivisták ügyvédei szerint azóta sem derült ki, hogy mégis melyik terrorszervezet támogatásával gyanúsítják.
Ehhez jön, hogy március eleje óta fogva tartják a Die Welt újságíróját, Deniz Yücelt is, akit cikkei miatt terrorista propaganda terjesztésével és közösség elleni izgatással gyanúsítanak. A német-török kettős állampolgár ügyében a német lap szerdán már a török alkotmánybírósághoz fordult. A tavalyi puccskísérlet óta már 22 német állampolgár van őrizetben Törökországban, és a német sajtó szerint lista készült azokról a német vállalatokról is, amelyek a török hatóságok szerint a puccs mögött sejtett, az Egyesült Államokban élő Fethulah Güllen hitszónokot támogatják.
Folytatás >>>
- Forrás: Index