„A német népet soha nem kérdezik meg semmiről”

„Az én gyerekem azt mondhatja, hogy a nagyapja Németország felemelkedéséért dolgozott, de a németek nagyapja az országot a háborúba vitte. Akkor most ki dolgozik valójában ezért az országért?” – teszi fel a kérdést Mustafa Özdemir. A török származású berlini iskolai iszlámtanár a Mandinernek arról beszélt: a szabadságuk csak a németek által megrajzolt vonalakon belül érvényesül, a német állam soha nem kérdezi meg semmiről a népet, az iszlám pedig igenis Németországhoz tartozik, és 8-10 millió muszlimot már nem vehetnek semmibe a német politikusok. Azt pedig nem érti, hogyan támogathatják pártok egyszerre a melegházasságot és a migrációt. Interjúnk.

A Mandiner április elején Berlinben járt, hogy a bevándorlásról, a multikulturális környékek valóságáról kérdezzünk meg német és bevándorló hátterű személyeket videóriportunkban. Egyikük Mustafa Özdemir általános iskolai iszlámtanár, a vele készült beszélgetésünket itt olvashatják.

***

Mit tudhatunk önről?

A nevem Mustafa Özdemir, nagyjából 40 éve élek Berlinben. Tanító vagyok egy általános iskolában. Kreuzbergben élek. Kreuzberg Berlin központjában van. Itt különböző kultúrák, különböző emberek élnek együtt békében. Örülök, hogy itt élhetek. Ezt a kerületet, ahol most vagyunk, a törökök Kis-Isztambul néven emlegetik. Ennek oka az, hogy a törökök nagy számban vannak itt jelen, és üzleteik, dzsámijaik vannak itt.

Mit tanít az iskolában?

Németül tartok iszlám tanulmányok órát. Ez választható tantárgy. Van katolikus és protestáns vallástan is. A diákjaink nagy része muszlim bevándorlók gyermeke. Van közöttük török, arab, pakisztáni, de német is. A németek egy része azért választja az iszlám tanulmányok órát, hogy a gyerek megismerkedjen az iszlámmal. Az órára járók 90 százaléka azonban muszlim, a fennmaradó részben vannak szüleik házassága útján muszlimmá válók is.

Általánosságban mit tapasztal németországi törökként? Mennyire fogadta be a társadalom?

Folytatás

Forrás: mandiner.hu