Hátborzongató, hol raboskodott Bornemissza Gergely

Kép forrása: commons.wikimedia.org

Törökországban számos magyar emlék regél a közös múltról – ezekből mutatunk be most egy párat.

Egy igazi időutazás magyarként ellátogatni Törökországba, hiszen a történelmünk összeforrt – ezt jól mutatja az a rengeteg magyar vonatkozású emlék, amik az egyébként távoli országban regélnek a közös múltunkról.

Mi jut az embernek először az eszébe Törökországról? Az arany, a bazár, a kávé, a fűszerek, a tea, esetleg a jó minőségű szőnyegek, kelmék vagy az olcsó plasztikai műtét, netán Szulejmán (a sorozat vagy Nagy Szulejmán oszmán szultán, kinek mi) – valószínűleg a legtöbbeknek ezek kapcsolódnak leginkább a hangulatos, messzi országhoz. Én is hasonló gondolatokkal érkeztem oda a Türkiye Tourism Promotion and Development Agency (TGA) jóvoltából, méghozzá Isztambulba, Rodostóba (Tekirdağ) és Kocaeli tartományába, azon belül is Izmit városába, de egészen más arcát ismerhettem meg az országnak, mint amire számítottam.
Magyar emlékek Törökországban

Először is a török emberek nagyon barátságosak, és imádják a magyarokat. Húst hússal esznek, de étrendjük jelentős részét alkotják a különbözőféleképpen elkészített zöldségek is, desszertként pedig nemritkán gyümölcs kerül felszolgálásra, de természetesen a pisztáciás baklava vagy arra hajazó édességek is sok helyen szinte kötelező elemei a menünek.

Étkezéseiket gyakran zárják erős fekete teával. Húsfélék közül bárányt előszeretettel fogyasztanak, mindegyik régiónak van saját köftéje, ami egyfajta húsgombóc vagy fasírt (a receptjét itt találod), ahogy csirke is gyakran szerepel a tányéron. Mivel az ország túlnyomó része muszlim, ezért például sertésből készült ételeket nem sok helyen szolgálnak fel – legalábbis én kint tartózkodásom alatt nem találkoztam vele. A török konyhát mindenesetre sok magyar szereti, nem véletlenül, hiszen a magyar konyhára is jellemző merészséggel használják a pikáns fűszereiket.

Folytatás

Forrás: femina.hu