A patinás Andrássy úton évek óta gazdag programokkal várja vendégeit a Bolgár Kulturális Intézet, de a hatalmas vitrinablakon keresztül jól látható termét először nyitotta meg egy kiállítás, a Napkút Hetedhét-díjasok − a portréfestés dicsérete című kamarakiállítás számára.
Ez a lehetőség Szondi Györgynek, a kiváló bolgaristának köszönhető, aki az évek folyamán számos esemény házigazdája volt már itt, többek között a Napút című folyóirat szerkesztőjeként is.
Az ő fejéből pattant ki az ötlet, hogy évenként kitüntet egy-egy műfordítót, méghozzá egy igen különleges díjjal: egy Szkok Iván által festett portréval. Mint Feledy Balázs, a neves művészettörténész megnyitójában örömmel nyugtázta, nem mindennapi közönség − két művészeti ág képviselői: képzőművészek és irodalmárok − gyűlt össze.
Feledy méltatta a festő, Szkok Iván sokoldalú munkásságát, nehezen besorolható stílusát és a képzőművészet egyik legnehezebb ágát, a portréfestést, pontosabb kifejezéssel a képmás megörökítését, hiszen a műnek az arcvonások mellett a személyiséget is meg kell jelenítenie.
Végül egyenként szólt a festményekről: Bognár Antal szerb, Károly Judit francia, Kovács Katáng Ferenc norvég, Szalai Lajos német, Szénási Ferenc olasz, Tasnádi Edit török és Vörös István cseh műfordító „érzelmes expresszionista” arcképéről – Feledy szavaival élve.
A magyar népmesék hetedhét országának irodalmát szólaltatják meg magyarul ezek a műfordítók − és héten éven keresztül sorjáztak a képek, de sajnos a Napút folyóirat nyomtatott formájának megszűnésével véget ér ez a sorozat is.
A kiállítás különleges alkalom magának a festőnek is: egyetlenegyszer együtt láthatta „gyermekei”-t, hiszen a képek október 29-e után visszatérnek tulajdonosaik, a boldog „modellek” otthonába.
Türkinfo