Törökország sürgős megoldást keres a Márvány-tengert, valamint a szomszédos Fekete- és Égei-tengert helyenként ellepő nyálkafoltok ellen, amelyek kiterjedése az utóbbi napokban soha nem látott méreteket öltött.
A török Felsőoktatási Tanács (YÖK) elnöke, Yekta Sarac vasárnap a Twitteren azt közölte, hogy a jövő héten értékelik ki az ország egyetemei által folytatott vizsgálatokat és a megoldásra vonatkozó javaslatokat – számolt be az MTI.

A török Éghajlatváltozás és Éghajlatpolitika Kutatási Egyesület elnöke, Baran Bozoglu a Demirören török hírügynökségnek nyilatkozott a ragadós lepel megjelenésének okairól és további kialakulásának megelőzéséről.
A vasárnap megjelent interjúban Bozoglu rámutatott: a nyálka tulajdonképpen tengeri élőlények által termelt szerves anyag, a mostani katasztrofális helyzetért pedig a víz növekvő szennyezettsége és az éghajlatváltozás a felelős.
Hangsúlyozta, hogy a part menti városok, köztük a 16 millió lakosú Isztambul szennyvizét nem tisztítják megfelelően, így a kelleténél több nitrogén és foszfor kerül a tengerekbe, amelyeknek átlaghőmérséklete ráadásul 2,5 Celsius-fokkal magasabb, mint a korábbi években. A nyálka akadályozza az oxigén lejutását a tengerbe – hívta fel a figyelmet Bozoglu a probléma súlyosságára.