Şanlıurfa az egyik legismertebb város Törökországban, köszönhetően többek között a történelmi Nagy bazárnak, mely több épületnek is helyt ad, ahol számos üzlet található, mint a Rézművesek bazárja, a Régiség piac és a Vámház fogadó.
A Tartományi Kulturális és Turisztikai Igazgatóság adatai szerint a régi kereskedelmi központban található fogadók és piacok az oszmán időkben jöttek létre, mindegyik épület a történelmi Szent Halastó (Balıklıgöl) körül épült fel Şanlıurfa tartomány Eyyübiye körzetében.
A Nagy bazár mellett a rézműves, a régiség és ékszer piacok is fontos kereskedelmi szerepet töltöttek be, itt található Bedesten is, melyek mesteri példái a hagyományos építészetnek.
A török és külföldi turistákon kívül a környező falvakból is érkeznek ide vevők, akik ruhákat, kiegészítőket, háztartási eszközöket és ajándékokat vásárolnak a bazárban.
A Bedesten piac 1562-ben épült, a Vámház fogadó mellett található. A helyiek „Bezzazistan” néven emlegetik. A Şanlıurfa Kulturális, Művészeti és Kutató Alapítvány által felújított Bedesten ajtói összeköttetésben állnak a közeli négy piaccal. A bazárban tradicionális ruhákat és kiegészítőket lehet vásárolni. Ez az egyik legkülönlegesebb bazár Anatóliában. A történelmi bazárok még mindig népszerűek a vásárlók körében annak ellenére, hogy egyre több bevásárlóközpont van országszerte. A bazárok hajnalban nyitnak, nyáron hűsölni járnak ide az emberek, télen pedig melegedni.
Az árusok hagyományosan együtt imádkoznak a jó és bőséges bevételért hetente kétszer. Néha a vásárlók is szemtanúi lesznek ennek a reggeli imának, mely az iszlám céh-kultúra (ahilik) része.
Eyyübiye polgármestere, Mehmet Ekinci az Anadolu Ajansı török hírügynökségnek arról beszélt, hogy Şanlıurfa Törökország azon jelentős városai közé tartozik, ahol számos bazár található.
A polgármester azt is elmondta, hogy mivel a várost rendkívül magas hőmérséklet jellemzi nyaranta, ezért nagyon fontosak a fedett bazárok, mert így az emberek úgy tudnak vásárolni, hogy a forró levegő nem zavarja őket.
Bakır Erişmiş, 50 éves, cipőket árul a Cipészek bazárjában, arról beszélt, hogy közel 38 éve van itt, és hogy a vásárlás a bizalomra épül. Megjegyezte azt is, hogy az állandó változó világ ellenére igyekeznek túlélni. „Régebben ezek a helyek zsúfoltabbak voltak, az emberek mindent megtaláltak egy helyen, amire szükségük volt, alkudoztak, vásároltak, így az eladók és a vásárlók is boldogok voltak. Ez hiányzik, de a hagyományokat megpróbáljuk életben tartani.”
Ahmet Hastaoğlu, egyike azon fejkendőkészítőknek, aki még kézzel festi a kendőket Şanlıurfában. A 89 éves Hastaoğlu arról mesélt, hogy fiatalon kezdett el dolgozni és munkáját még akkor sem akarta abbahagyni, miután nyugdíjba ment. Életének nagy részét ezeken a piacokon töltötte és most már hiányolja a régi időket és a régi barátokat.
A 66 éves Mehmet Ҫirkin a Rézművesek bazárjában dolgozik. Ő arról mesélt, hogy az új technikák ellenére is folytatja elődei munkáját. Azt is elmondta, hogy szereti a történelmi Nagy bazár hangulatát és továbbra is itt dolgozik, mert a helyi és a külföldi turisták még most is érdeklődnek ezek után a piacok után.
Forrás: Daily Sabah
Kollár Kata – Türkinfo