Török bakancs(lista) – A frígiai gyalogút

Úgy mondják, hogy a világ tágasságát csak a túrázók ismerik. Az idő elveszíti minden jelentőségét, amikor 1, 10 vagy 50 km távolságot kell megtenni gyalogosan.

Az utazás az idő és a tér eltolódása, megváltoztatja és átalakítja az utazót is. Az út, amelyet megteszünk, egyúttal az én megismerése, önmagunk próbatétele is.

A frígiai gyalogút Törökország 4 tartományán fut keresztül az égei-tengeri és a közép-anatóliai régióban. A gyalogút, mely 506 km hosszú és a harmadik leghosszabb kirándulóút Törökországban, nagyon népszerű a természetjárók körében.

A Frígiai Kulturális Örökségvédelmi és Fejlesztési Egyesület (FRİGKÜM) 2009-ben alakult azért, hogy elősegítse a frígiai gyalogút újjáélesztését. Egy projekt keretében szeretnék felhívni a gyalogszerrel vagy kerékpárral kirándulók figyelmét a régió történelmi, kulturális és természeti szépségeire.

Forrás: Rahime Çelen / FRİG YOLU – PHRYGIAN WAY Facebook oldal

A teljes út turistajelzésekkel ellátott: piros és fehér színű, a nemzetközi előírásoknak megfelelő jelek segítik a kirándulókat és 73 helyen információs irányjelző táblákat is elhelyeztek az útvonal mentén.

Képen: Frig vadisi / Ayazini Forrás: Cem Akın / FRİG YOLU – PHRYGIAN WAY Facebook oldal

A frígiai gyalogút 8 körzeten, 44 településen halad keresztül Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir és Kütahya tartományokban.

Forrás: frigyolu.com

A gyalogutat három helyen lehet megközelíteni: Kütahyában a Yenice farmnál, az afyonkarahisari Seydilernél és a frígiaiak politikai fővárosában Gordionban, Ankara Polatlı körzetében, amely becsatlakozik az Eskişehir tartomány Han körzetében lévő Yazılıkaya faluba, mely település a frígiaiak vallási központja volt.

A Frígiaí völgy

A Frígiai völgy több közösségnek is otthonul szolgált az ókortól kezdve. A területen a frígiaiak uralkodtak i.e. 900 és 600 között, de i.e. 676 végzetes csapást mértek rá a kimmerek, akik Anatólia belsejéből érkeztek. Később a terület római ellenőrzés alá került.

A Frígiai Birodalom Midasz király idején élte aranykorát, aki – a mai Ankarához közeli –Gordion uralkodója volt és vélhetően i.e. 738-696 között élt.

Az itt található sziklaképződmények, sziklasírok, templomok és kápolnák, „tündérkémények” és más természeti szépségek miatt ez Törökország 10 legvarázslatosabb völgyének egyike.

Forrás: Hürriyet Daily News

Kollár Kata – Türkinfo