A hunok hozhatták be a pestist Európába

Egy nemzetközi kutatócsoport úgy tűnik megcáfolta azt a divatos elképzelést, miszerint a pestist Egyiptomból hozták be a kereskedőhajókon bujkáló patkányok. A legújabb felfedezések szerint ugyanis a halálos kórt okozó baktérium Ázsiából származik, és valószínűleg a nyugatra vándorló nomád törzsek, főként a hunok terjesztették el Európában – írja a BBC honlapján.

A tudósok az elmúlt években 137 olyan csontvázat elemeztek, amelyeket az eurázsiai sztyeppéken találtak. Ez a terület hatalmas; 8000 kilométeren át nyúlik hazánktól egészen Kínáig. Ráadásul a maradványok közt akadt 500 és 4500 éves is. A kutatóknak mégis sikerült egy egészen érdekes összefüggést megfigyelniük. Két olyan embert is találtak, akik nagyjából egy időszakban éltek és mindketejük halálát a Justinianus-pestis okozta. Pedig akkor a világszintű járvány még ki sem tört.

A kór először Konstantinápolyban, a mostani Isztambulban ütötte fel a fejét. A járványt az éppen hatalmon levő bizánci császárról I. Iusztinianoszról nevezték el, miután úgy hírlett, hogy ő maga is megbetegedett, de sikerült meggyógyulnia. Kezdetben azt gondolták, hogy Afrikából származik a baktérium, a tudósok viszont most úgy vélik, hogy keleten kell keresni a megoldást, hiszen a Boszporusz már az 5. század előtt is Ázsia és Európa kapuja volt és áthaladt rajta a selyemút.

Mint ahogy azt a magyar eredetmondákból is tudjuk a hunok nem egy népcsoport voltak, hanem több kisebb vérszerződést kötött nomád törzs. Ezek eleinte kelet felé próbáltak meg terjeszkedni, de csúfos vereséget szenvedtek a kínai Han dinasztiával szemben. Az egyik véres csatára minden bizonnyal időszámításunk szerint 200 körül, a közép-ázsiai Tien-san hegység tövében került sor, a mostani Kirgizisztán területén. Az itt talált hun sírokból több olyan maradvány is előkerült, amelyekben sikerült azonosítani a pestist okozó baktérium egyik elődjét.

Folytatás

Forrás: hu.euronews.com