Az igazságos uralkodó, a reneszánsz kultúra felvirágoztatója, a híres fekete sereg vezetője, az, aki a török ellen védelmezte Magyarországot, akinek a corvinákat köszönhetjük, és aki a legenda szerint, álruhában járta az országot. Ő Mátyás király (Corvin Mátyás vagy Hunyadi Mátyás), Magyarország egyik legnagyobb uralkodója, aki 2018-ban még inkább előtérbe kerül a nemzetpolitikai államtitkárság által meghirdetett Mátyás király-emlékév apropóján.
Minden túlzás nélkül állíthatjuk, hogy Mátyás király mindenkinek egy kicsit a szíve csücske. Megszeretjük őt már kiskorunkban, mikor az első róla szóló meséket hallgatjuk, olvassák nekünk szüleink, vagy a tévében nézzük a Mátyás-sorozatot. Kibontakozik előttünk egy rendkívül furfangos, bölcs, de ugyanakkor jó kedélyű király alakja, aki mindig megbünteti a rosszat és megjutalmazza a jót. Elég, ha csak az Egyszer volt Budán kutyavásár című népmesére gondolunk, bár hosszasan lehetne sorolni a jobbnál jobb történeteket.
Később, a történelemórákon rajongásunk csak nő iránta, hiszen egy olyan erőskezű uralkodót ismerünk meg benne, aki országát a török ellen meg tudta védelmezni és számos reformot hajtott végre. S ami különösen szimpatikussá teszi őt sokunk szemében, hogy Olaszországból, Beatrix nevű felesége révén, „becsempészte” országába a reneszánsz kultúrát, művészeket, humanistákat hozatott a királyi udvarba. De arra is ügyelt, hogy a magyar nyelv használata elterjedtebb legyen a királyi udvarban. S még hosszasan lehetne sorolni a nagy uralkodó erényeit…
Forrás: felvidek.ma