
Az álcserepes teknősök (Caretta caretta) egyik legnépszerűbb fészekrakó helye Törökországban, a Földközi-tenger mentén található. Emiatt a teknősök különleges helyet foglalnak el Törökország „szívében”.
A ma ismert 7 tengeri teknős faj közül kettő – az álcserepes és a zöld teknős – épít fészket és rakja le tojásait Törökország mediterrán régiójában.
A zöld teknős populáció több, mint fele fészkel Törökországban.
Minden évben nyár elején érkeznek az álcserepes teknősök a török tengerpartra, hogy az 50-150 tojásukat lerakják a homokba. Kb. 2 hónap múlva kelnek ki a kisteknősök és megkezdik útjukat a tenger felé, sajnos azonban elég sok veszély leselkedik rájuk. A túléléshez nem elég, ha elérik a tengert: évente 1000 kisteknősből csak 1 éri meg a fiatal kort.
Jöjjenek és nézzék meg az álcserepes teknősök 100 millió éves utazását Törökország földközi-tengeri térségében!
Az országban mintegy 20 tengerparton lehetünk mindennek szemtanúi:
Antalya tartomány: Belek, Side, Kumluca, Cirali, Tekirova, Patara, Kale, Cemirtaş, Kizilot, Kaş
Mersin tartomány: Anamur, Davultepe, Goksu-delta, Alata, Kazanli, Gazipasa
Hatay tartomány: Samandağ
Muğla tartomány: Marmaris, Dalaman, Dalyan (Iztuzu-strand), Fethiye, Ekincik
Adana tartomány: Yumurtalik, Akyatan
Aydın tartomány: Kuşadası
A szakemberek folyamatosan tanulmányozzák a teknősöket és azon fáradoznak, hogy megóvják őket, ezért az előbb említett strandokat is megfigyelés alatt tartják.
Törökországban több mentő- és rehabilitációs központ is van, melyek vezetett túra keretében látogathatóak. Az itt dolgozó szakemberek már több tucat álcserepes és zöld teknős életét mentették meg.
Forrás: turkeywelcomesyou.net
Kollár Kata – Türkinfo