Budapesti gyógyfürdők: a Király

P1240453A hely két szempontból is érdekes. Egyrészt azért, mert néhány évvel ezelőttig nagyrészt csak a férfiak járhattak ide, és néhányan úgy birtokba vették a fürdőt, hogy azt csak koedukációval lehetett mindenki számára élvezhetővé tenni.

Mára viszont már legalább annyi nő, mint férfi van bent, és közel annyi külföldi pár, mint magyar. Sőt, az okos árazással, a nyugdíjas és diákjeggyel sikerült elérni, hogy idősekből is fiatalokból is legyenek bőven, utóbbiak késő tavasszal ellepik a fürdőt meg a belső udvart, és medencéről medencére vándorolva készülnek a vizsgákra. De január végén is tele volt huszonévesekkel a Király, sőt, a korosztály gerincét egy francia diáklánycsapat adta (megvalósult álom).

Koncentráljunk a Király másik érdekességére, ami viszont változatlan, sőt, egyre állandóbb: ez Budapest egyik legrégebbi fürdője. 1565-ben, Buda eleste után negyed századdal kezdte el építtetni Arszlán pasa, méghozzá elég spéci helyen, a közelben ugyanis nincs semmilyen hőforrás. Azért itt épült a fürdő, mert a terület már várfalon belül volt, így a törökök akkor is békésen fürödhettek, amikor odakint javában ölték egymást a katonák. Persze nem öncélú wellnesezésről beszélünk, a törököknél a fürdőnek szakrális szerepe volt, ezért is hozták el kábé egy kilométeres távolságból, a Lukács környékéről a termálvizet a Királyba.

Részletek

2014-02-21