Kvilling: a papírhajtogatás művészete

Sena Runa évekig dolgozott egy irodában, úgy érezte, inkább olyannal kellene foglalkoznia, ami boldoggá teszi, ezért elhatározta, hogy felmond. Ma ő az egyik legismertebb kvilling művész Törökországban.

A 33 éves Sena Runa nem szeretett az üzleti világban dolgozni, jobban érdekelte őt a színes papírok világa, ezért úgy döntött, hogy otthagyja jól fizető állását. Kezdetben csak hobbiszinten foglalkozott a papírhajtogatással, de később ez a művészet egész életét megváltoztatta. A kvillinget vagy ahogyan sokan ismerik, a papírcsík-technikát Törökországban csak egy maroknyi ember alkalmazza, köztük van Runa is.

Minden nap bemenni az irodába olyan volt, mintha börtönbe kellett volna mennem. Olyan munkám volt, amit nem szerettem. Nagyon unatkoztam és úgy éreztem magam, mint egy robot” – mondta Runa. Először csak olyan hobbit keresett magának, amitől jól érzi magát. Az origami volt az első, amit kipróbált. Az interneten böngészve talált rá a kvillingre, a színes papír hajtogatás művészetére. Még mielőtt felmondott volna, esténként, munka után színes papírlapokat vágott össze és ezekből próbált meg különböző formákat létrehozni. Mindig újabb és újabb ötlete támadt, bár kezdetben alkotásai nem hasonlítottak semmire, de nem adta fel. Szív, balerina és léggömb formákkal kísérletezett és egyre jobb lett a technikája.

Mindig is érdekelt a festészet és más képzőművészeti műfajok” – mondta. „Szerintem már gyermekkoromban is nagyon tehetséges voltam ezen a téren, de mégsem a képzőművészeti karra, hanem inkább az üzleti menedzsmentre iratkoztam be, mert úgy gondoltam, azzal biztos találok majd munkát. Most mégis visszatértem a gyökereimhez, ha nem is szó szerint, most olyan dologgal foglalkozom, ami valóban érdekel” – tette még hozzá.

Kezdetben alkotásait a barátainak és a családjának adta ajándékba. De amikor észrevette, hogy mennyire örülnek ezeknek az ajándékoknak, úgy döntött, elindít egy weboldalt. Három hónappal később egy indiai műkedvelő jelentkezett nála, hogy meg akarja venni műveit. „A bagoly, a léggömb és a balerina tetszett neki a legjobban, így azokat adtam el és nagyon boldog voltam” – mesélte Runa. Ez még jobban fellelkesítette és egyre több darabot készített el. Mivel úgy érezte, munkája megfojtja és látta, hogy a kvillingből is meg tudna élni, elhatározta, hogy felmond munkahelyén. Kizárólag új munkájára koncentrált és ez lett a kiút számára. Családja és közeli barátai is támogatták elhatározásában.

Runa jelenleg lakásában dolgozik, és mindig újabb és újabb formákat talál ki. Az elmúlt 4 évben 50 különböző alakzatot készített el. A Kis herceg, hegedű, gitár, balerina, sárkány és a világ térképe is közöttük van. Művei világszerte ismertek lettek és nagyon boldog, hogy az emberek azért vásárolják meg alkotásait, hogy a szeretteiket boldoggá tegyék vele. Miután Instagramon is megjelent, többen is az ő munkáját használják fel, hogy ihletet merítsenek a sajátjukhoz. Egyre többen szeretnék elsajátítani ezt a technikát, ezért Runa elhatározta, hogy létrehoz egy workshopot. Nagy álma, hogy összehozzon egy kiállítást is műveiből.

De mi is a kvilling valójában?

A kvilling az utóbbi néhány évben terjedt el Törökországban, más néven a papírhajtogatás vagy a papírcsík technika művészetének is hívják. A lényege, hogy színes papírlapokat kell csíkokra felvágni, majd különböző formában összehajtani és összeragasztani.

A kvilling az Egyesült Királyságból származik, onnan terjedt el Európában és az Egyesület Államokban is. A XVIII. században az arisztokrata lányok körében volt kedvelt. A XIX. században vesztett népszerűségéből, de a XX. században az újfajta papíroknak és színeknek köszönhetően visszatért. A díszek elkészítéséhez szükséges eszközök – színes papír, vonalzó, vágóeszköz és ragasztó – mindenhol könnyen beszerezhetők.

Sena Runa honlapja: http://www.senaruna.com/

Elérhetőségei a közösségi médiában:

https://www.instagram.com/senaruna/

https://hu.pinterest.com/brouillette_mel/sena-runa/

https://www.flickr.com/photos/134639094@N05/21159133944/

https://www.facebook.com/senaspaperquillings/

Forrás: Daily Sabah

Kollár Kata – Türkinfo