A közép-anatóliai Niğde tartományban található Kınık domboknál folyó ásatások során egy közel 2500 éves perzsakorból származó templomra bukkantak. Az ásatások 2010-ben kezdődtek Yeşilyurt a Kınık domboknál, ettől az évtől egy 30 fős, olasz és török régészekből álló csoport vette át a terepmunkát.
A templomot akkor fedezték fel, amikor egy két éve megtalált 6000 éves 13 méteres monumentális fal kiásásán dolgoztak. A templom négy teremből áll és különféle állat szobrok találhatók benne.
Az ásatások vezetője, Lorenzo D’Alfonso a New York Egyetem professzora szerint „ perzsa templomot Közép-Anatóliában eddig még nem találtak. Ezért számít a mostani felfedezés kiemelkedőnek. Sok különböző leletet találtunk a templomban, többek között iráni kézzel készített tárgyakat. A legjelentősebbek mégis a török műtárgyak, például egy tömör kő sólyom szobor, valamint tehén és egyéb madár szobrok. Ezen tárgyak előfordulása nem szokatlan egy templomban, de ehhez hasonló templomot eddig nem tártak fel Anatóliában. A legfontosabb leletnek a sólyom szobor tekinthető, hiszen nem szokványos, hogy egy ilyen szobrot a templom közepén találjanak meg.”
Más templomok eltérőek
Andrea Trameri az olasz Pavia Egyetem doktorandusz hallgatója és munkatársai már négy éve dolgoznak a domboknál. Nyilatkozata alapján egy négytermes, 100 négyzetméteres létesítményt találtak, de ez a templom eltér a többi a térségben talált templomtól, mivel itt egy helyi hagyomány figyelhető meg. Például az ókori görög templomok kizárólag egy nagy teremmel rendelkeztek, amely az isten szobor felállításának helye volt. A jelenleg feltárt templom ettől eltérően több teremmel rendelkezik. Azért is különösen figyelemfelkeltő, mivel sok kegyeleti tárgyat találtak.
Forrás: Hürriyet Daily News
Lantos Ágota – Türkinfo