Sinan az építészmérnök (törökül mimar), az oszmán építészet legkiválóbb alakja volt. Nem véletlenül emlegették őt úgy, mint a Birodalom építésze.
Több, mint 300 épület fűződik a nevéhez: leginkább mecsetek, hidak és iskolák.
De ő nemcsak simán mecseteket, hidakat és iskolákat tervezett. Ő a kor építészeti lehetőségeinek határait feszegette, és legtöbbször sikeresen túl is lépte őket. Olyan varázslatos épületeket hozva létre, amelyeket majdnem 500 év elteltével is csodájára járnak az emberek. Még a Taj Mahal tervezésében is segített.
Egyik ilyen példa az edirnei Selimiye Camii, ahol a tűvékony minaretjeinek a három erkélyeire három különböző lépcsősor vezet fel. Holott más mecsetek minaretjébe egy lépcsőt is nehezen zsúfoltak bele a többiek.
Ígérem, egyszer írok egy hosszabb, részletes leírást Sinan mesterről, mert igazán megérdemli. Ezúttal röviden ismertetem azt az embert, akinek a neve Isztambul leglátványosabb török épületeivel áll kapcsolatban.
Sinan 1489, május 29-én született Ağırnas-ban, ami Kayseri tartományban (Kappadokya) található. Ebben a kisvárosban vegyesen éltek törökök, örmények és keresztények. Nem tudjuk pontosan, hogy Sinan mester melyik csoportba tartozik. Sajnos a politikai igények szerint ez időnként változik (érdekesség, hogy a Dolmabahçe Palota tervezői is örmények voltak). Egyes elméletek szerint az eredeti neve József volt.
Nagyjából Szulejmán szultánnal egyidős volt (Sinan 5 évvel volt idősebb), így pont az Oszmán Birodalom aranykorában élhetett. Szulejmán után II. Selim és III Murat szultánt is szolgálta. 99 évesen halt meg, így Muratnak már nem tudott dzsámit tervezni. Szulejmánnak és Selimnek viszont igen.
A Szulejmán mecset még inkább hagyományosnak mondható, míg a Selim mecset egy igazi művészet lett. A 4 minaretje 83 m hosszan törtnek az ég felé, melyekkel a kor legmagasabb vallási épületét sikerült megalkotni.
De nemcsak a szultánoknak készített mecseteket. Hanem a szultánhoz közeli embereknek is, és természetesen azoknak is, akik meg tudták fizetni. Mert miután Sinan híres lett, sorra érkeztek hozzá az emberek.
A szultán családjából Mehmed, Szulejmán elsőszülött fia (őt Hürrem ármánykodása eredményeként végeztette ki a szultán) kapott egy mecsetet. Ez a Şehzade Camii, magyarul Herceg dzámi.
Másik pedig a Mihrimah Sultan camii, amit pedig Szulejmán lányának építettet Sinan Mester, mégpedig szerelme jeléül.
Természetesen a szultán nagyvezére, Rüstem Paşa sem maradhatott ki a listából. Ő egyúttal a kincstár kulcsát is őrizte, és időnként hazavitte a munkáját…
A cikk folytatása>>>
CyberMacs – Isztambul kalandok