Egy éve jelent meg Magyarországon az Otokoç Kft. A török tulajdonú cég autókölcsönzéssel és lízingeléssel foglalkozik, és Törökország legnagyobb vállalatához, a Koç Holdinghoz tartozik. A magyarországi üzlet megnyitásához a Budget autókölcsönző hálózattól vették meg a licenszet. A török igazgató, Hasan Kurt tíz éve van a szakmában. Törökországban, majd Azerbajdzsánban dolgozott, egy éve pedig Budapesten él és vezeti a céget. Vele készítettünk interjút az elmúlt egy év tapasztalatairól.
Bár még csak egy éve vannak itt, hogy látják, bejön az a számítás, ami miatt Budapestre jöttek?
Igen, igen! Az első év ugyan a cég felépítéséről, a szerződések megkötéséről, alkalmazottak felvételéről, kapcsolatok építéséről szólt, de a tavalyi bevételi terveinket hoztuk, jó irányba haladunk.
Mekkora gépkocsiparkkal rendelkeznek? Mik a magyar partnereikkel kapcsolatos tapasztalataik?
A tavalyi évet 57 db gépkocsival kezdtük, a nyári szezonra még 200 db-ot vásároltunk, az idei évben pedig 500 db jármű beszerzését tervezzük. Különböző típusú gépjárműveink vannak és lesznek: az elektromos autótól az minibuszig, az egyszerűtől a luxus kategóriáig minden fellehető a flottánkban, így mindenki megtalálhatja azt, amire szüksége van.
Milyen ügyfélkörnek kínálják a járműveiket?
Az egy napos bérlettől a 4-5 éves hosszú távú bérleti lehetőségig mindenre nyitottak vagyunk. A rövid távú bérlés jellemzően a külföldi turistáknak szól, a hosszú távú bérlést, flottakezelést pedig céges ügyfeleinknek kínáljuk. A magyar magánszemélyek a költség miatt sajnos kevésbé ügyfeleink még, de reméljük, ez változik.
Mi a tapasztalatuk, mennyire vigyáznak a bérlők a gépkocsikra?
A magyarországi ügyfeleink a felelősségtudat, a büntetések és főleg a biztosítások önrésze miatt sokkal jobban vigyáznak a gépkocsikra. Ez a többi országra kevésbé jellemző, tehát Magyarország ebben a tekintetben jelentősen eltér. Összehasonlításképpen: Törökországban 50 repülőtér található, külföldi és belföldi járatok is közlekednek. Nekünk mindenhol vagyunk irodáink. Ezzel szemben Magyarországon csak egy nagy nemzetközi repülőtér található, és mi itt is jelen vagyunk.
Jelenleg a hazájától távol él és dolgozik. Hogy érzi magát nálunk?
A családom Eskisehirből származik, de Isztambulban élünk. Hosszabb ideje dolgozom az Otokoçnál, Magyarországra érkezésem előtt is az egyik külföldi képviseletet vezettem.
Az elmúlt egy évben sok barátra tettem szert már itt, könnyen lehet kapcsolatokat kialakítani. Szeretem a magyar konyhát, a magyar kultúrát, szeretek kirándulni, a napokban is a Börzsönyben voltunk egy nagyobb túrán.
Milyennek találja Budapestet? Magánemberként illetve a vállalkozás szempontjából is.
Nagyon szeretem Budapestet, szeretek itt lenni. Jó a tömegközlekedés, sok a kulturális program, rendezvény. Az emberek kedvesek, barátságosak, jól képzettek, és jelentős az angolul jól beszélő munkavállalók száma. Ezért is jön sok cég Magyarországra… A magyar gazdaság sajnálatosan Budapestre koncentrálódik, de ez érthető is, hiszen a lakosság 25%-a itt él. Jó az infrastruktúra, könnyen elérhetők a partnereink.
A mi főhadiszállásunk is a centrumban van, nagyon sok cég központja található még itt. A másik irodánk a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren van.
Más országokban jellemzőbb a hosszú távú bérlés, míg Magyarországon inkább csak pár napra veszik igénybe a szolgáltatásunkat.
Mik a jövőbeli terveik?
A Koç Holding Törökországban szociális befektetésekkel is rendelkezik, ezért a jövőben szeretnénk az itt, Magyarországon megkeresett jövedelemből is oktatási, szociális, egészségügyi területre is visszaforgatni, befektetni. Ennek a részletei még nem körvonalazódtak, de dolgozunk rajta.
∗
A Koç Holding Törökország legnagyobb vállalata, a világ 500 legnagyobb vállalata közül a 360. 1926 –ban alapították, 4 fő területen tevékenykedik: járműipar, háztartási gépek piaca, energiaszektor és bankszektor. Ezeken kívül is vannak érdekeltségeik mind a turizmusban, mind az élelmiszeriparban és az ingatlanszektorban is.
Energiaszektor: OPET töltőállomás-hálózat, Aygaz háztartási gázszolgáltató
Háztartási gépek: Arçelik és BEKO márkák gyártása
Járműipar: Ford, Fiat (Tofaş), Otokar (autóbuszok, minibuszok, katonai járművek), mezőgazdasági gépek, valamint a Ford kamionok. Évi 1 milló db jármű kapacitással dolgoznak.
Bankszenktor: együttműködés az UniCredit Bankkal (Yapi Kredi, a 4. legnagyobb bank Törökországban ), 50-50%-os részesedéssel.
Szabó Katalin – Türkinfo