Közel két évtizede gyűjti Kardos Ferenc néprajzkutató a török kori mondák különböző változatait. A néprajzi adattári anyagok és a történeti irodalmi alkotások között rengeteg, a kanizsai várhoz is kötődő legendát talált.
– A legtöbb mondát a Kanizsához kötődő földrajzi nevek tekintetében vizsgáltam – mondta elöljáróban a kutató. – Ilyen például a gördövényi szerelmi tragédia. Gördövény Kiskanizsa nyugati oldalán elterülő, tavas-mocsaras vidék. A történet egy magyar fiatalasszony és egy török vitéz, Belim szerelméről szól, akik csónakkal akartak elszökni. A férj a szeretőt megölte, majd megtévesztette asszonyát, s beszállt mellé a sajkába. Balladai homályban marad azonban, hogy mi történt ezután…
Több különböző leírása van a barátfa mondájának. Kanizsa történelmében sokszor játszottak szerepet a ferences barátok.
– A 15. században, amikor a Rozgonyi-hívek Kanizsát támadták, két ferences barát vállalta, hogy segítséget hoz Lendváról – magyarázta a kutató. – Egyikük vízen, másikuk – bízván ékesszólásában – szárazföldön indult útnak. Utóbbi sajnos pórul járt, az ellenség elfogta és felakasztotta a barátfára. De van olyan változat is, amelyik törökökkel és Botszentgyörgy várához kapcsolódóan meséli el a barátok legendáját.
Hasszán béghez kötődik a Szentgyörgyvári-hegyen felépített kéjlak története, amit ma a Romlottvárral azonosítanak – folytatta. – A legenda szerint itt tartotta a bég az elrabolt kanizsai asszonyokból álló háremét. Állítólag, amikor egerszegi portyájáról visszatérve látta, hogy a várat felégették, a háremhölgyeket pedig kiszabadították, holtan fordult le a lováról.
2012-02-18