390 éve hullámsírban nyugvó török flottára bukkantak a régészek

London — Egy XVII. századi, tizenkét hajóból álló teljes kereskedelmi flotta maradványaira és rakományára bukkantak angol régészek a Földközi-tenger keleti medencéjében. A járművek 390 éve szálltak hullámsírba.

– Megvilágosodott előttünk, hogy a globalizáció nem a XX. század találmánya. A levantei kereskedelmi folyosón cserélt gazdát a nyugati és keleti áru, busás hasznot hozva a kereskedőknek – számolt be a BBC-nek a feltárás tanulságairól Sean Kingsley, az Enigma Shipwreck Project vezetője.

A hajókra a Ciprus és Libanon közötti tengerszakasz mélyén bukkantak, ezt a területet még nem bolygatta eddig feltáró munka, mert a tengerfenék meglehetősen ingoványos. Itt feküdt a flotta 1630-ban elsüllyedt gigantikus vezérhajójának maradványa, amely fénykorában 140 méter hosszú és 14 méter széles volt, az Oszmán Birodalom kereskedelmi flottájának egyik büszkesége lehetett.

– A gazdag rakomány a kínai Csingtöcsen porcelánmanufaktúrája és az olaszországi Pisa között utazott – mondta Kingsley.

A rakományból eddig a többek között 360 díszített Ming-korabeli porceláncsészét és használati tárgyat, Itáliában festett kancsókat, Egyiptomban készült török kávéfőzőket és -készleteket tártak fel, de a tengerfenék iszapja tartósított néhány ládányi selyemtekercset és keleti fűszermaradványokat is.

– A feltárási program öt éve folyik, de még legalább egy évre van szükség ahhoz, hogy a műkincsek eljussanak a múzeumokba – mondta az archeológus.

Robotokkal dolgoztak

A hajóraj maradványait és rakományát többségében robotbúvárokkal tárta fel az ezzel megbízott cég. Tim McKechnie igazgató elmondta, az első szakaszban a hatalmas területről 3D-s térképeket készítettek, ez alapján indult meg a tengerfenék szisztematikus „felásása”, majd elkészült a leletek helyének pontos katasztere. A felszínről vezérelt robotok ezután indultak útnak, hogy a mélyben, mint a régészek meghosszabbított kezei, vákuummal megtisztítsák, majd kiemeljék a leleteket.

Forrás: www.blikk.hu