19 varázslatos kép a régi Isztambulról

Isztambul és környéke – amely a Boszporuszon keresztül köti össze a két kontinenst, Európát és Ázsiát – körülbelül 3000 éve lakott terület, de csak az 1453-as, oszmánok általi elfoglalása óta vált olyanná, amilyennek ma ismerjük. A városnak más neve is volt, például Konstantinápoly, ahogy a Bizánci Birodalomban nevezték. A kései 19. században II. Abdul-Hamid uralkodó rendelte el a város modernizálását és iparosítását, mindezt tette vasutak és távíróvezetékek kiépítésével. Ekkoriban gyakran emlegették a várost Sztambulként.

regi_isztambul_1

1. Ez a fotokróm kép (ez egy olyan technika, ahol a fekete-fehér képeket kiszínezik) egy szakácsot ábrázol Sztambulban. Nézzünk meg még több képet a városról, amely egykor a világ közepének számított!

regi_isztambul_2
2. Ez a kép felkelőket mutat egy rövid életű felkelés után, amint éppen a Galata hídon haladnak át.

regi_isztambul_3
3. A Sultanahmet mecset 1890 és 1900 között. Ma a mecsetet leginkább Kék mecset néven ismerik, és Isztambul egyik legfontosabb látványossága. A mecset az egyik a városban, amely hat minarettel rendelkezik, ám az egyetlen olyan hat minaretes, melyet egy szultán megbízásából építettek.

(Törökországban napjainkban is mindössze 5 olyan mecset van, melynek 6 minaretje épült: Isztambulban a fenti Kék mecseten kívül a Çamlıca mecset és Arnavutköyben Taşoluk Yeşil mecset, Adanában pedig a Sabancı mecset, továbbá Mersinben a Muğdat mecset.)

regi_isztambul_4

4. Kara-Kevi( Galata) és Pera kilátása – a negyed, amely ma inkább Beyoğlu néven ismert, Isztambul pezsgő éjszakai életének helyszíne. Ilyen volt 1895 körül.

regi_isztambul_5
5. Borbélyok Seraskerat közelében, szintén 1895 körül.

regi_isztambul_6
6. Tophane kút, 1890 és 1900 között. I. Mahmud oszmán szultán parancsára építették, oszmán rokokó stílusban és a mai modern Beyoğlu városrészben található.

regi_isztambul_7
7. Az Haghia Szophia 1897 tájékán. Ez a csodás épület ma is könnyen felismerhető „poros” rózsaszín falairól. Volt már mecset és templom is. Viharos múltját jól szemléltetik a minaretjei és az aranylóan csillogó mozaikjai. A Telegraph Travel’s Isztambul-szakértője, Terry Richardson úgy írja le az épületet, mint a világ egyik legfontosabb és legnagyobb hatással bíró vallási helyét.

regi_isztambul_8
8. 1900 táján. Egy minisztériumi alkalmazott a Porta teljes díszében. Az Oszmán Birodalom kormányzati negyedét nevezték Portának.

regi_isztambul_9
9. 1900 körül. Isztambul kikötője. A város máig halászkikötő és ma is láthatunk férfiakat horgászni a Galata hídon, ahogy átkelünk az Aranyszarv-öblön.

regi_isztambul_10

10. Ismét egy fotokróm Tophanéről. Ez a városrész a Boszporusz mellett terül el, a korai oszmán időkben épült. Fontos ipari terület volt, ahol fegyvereket tároltak, ágyúkat és ágyúgolyókat gyártottak.

regi_isztambul_11
11. 1910 tájékán. Dzsámi Isztambulban.

regi_isztambul_12
12. Az első világháború kitörésekor az Oszmán Birodalom úgy döntött, hogy Németország oldalára áll, ám ez a birodalom halálához vezetett, Isztambul a britek kezére került. Ez a fotó 1915-ben készülhetett, és a bal oldalon a német Breslau nevű cirkálót örökítette meg Isztambul egy kikötőjében. Miután a németek a török haditengerészetnek adták, Midillinek nevezték el. A jobb oldalon a Göben nevű cirkáló látható, amelyet a Yavuz Sultan Selim nevet kapta.

regi_isztambul_13
13. A Kék mecset 1935 környékén. Terry Richardson ezt írta róla: „Majdnem 1000 évvel az Haghia Szophia után épült, kívülről kupolák és félkupolák láthatók, hat pompás minarettel körülvéve.” A belső tér a híres izniki csempéktől kékesen csillog, innen is kapta a mecset a nevét.

regi_isztambul_14
14. 1937. Hajók a Boszporuszon

regi_isztambul_15
15. Utasok ülnek egy kompon, amely a Boszporuszon keresztül szállítja őket. A vízi út ma is népszerű.

regi_isztambul_16
16. Egy fiú egy halom fonott kosárral a hátán a Fűszer Bazáron, vagy más néven az Egyiptomi Bazár előtt 1970 júliusában.

regi_isztambul_17
17. A szőnyegárus Hüseyin Palaoğlu tavlát játszik az Arasta bazári boltjához közel. 2003. május 8.

regi_isztambul_18
18. Isztambul ma hatalmas város, a régi városrészeket és szűk utcákat modern épületek és toronyházak veszik körül. Ennek ellenére a város továbbra is fenn tudja tartani különleges báját, bizonyos helyszíneken festői környezetbe illő naplementének lehetünk szemtanúi. Nagyjából 3000 mecset működik a városban,  a képen a Fatih mecsetet láthatjuk.

regi_isztambul_19
19. Mindegy milyen évszak van, hogy éppen felugrasz egy kompra, hogy átmenj Ázsiába egy operába, vagy megcsodálod a legújabb kortárs művészeti kiállítást az Isztambul Modernben, esetleg elbűvölve bámulod a mozaikokat a Szent Megváltó Templomban, netán egy török szőnyeg árából alkudozol a több százéves bazárban, vagy a Kék mecset tökéletes csempéit nézegeted – ez az a város, ahol – bár közhely, – de a kelet valóban találkozik a nyugattal- írja Terry Richardson.

Forrás: telegraph.co.uk

Fordította: Lantos Ágota – Türkinfo