
Az Európa Tanács friss sajtószabadság-jelentése szerint Törökországban jelenleg 159 újságíró raboskodik börtönben, ami a szervezet tagállamai közül messze a legmagasabb szám.
A független török médiaorgánumok által is szemlézett dokumentum részletesen feltárja azokat a módszereket, amelyekkel a török kormányzat igyekszik ellehetetleníteni a kritikus hangvételű újságírást. A jelentés Törökországot Fehéroroszország, Azerbajdzsán és Oroszország után a negyedik helyre sorolja az bebörtönzött újságírók számát tekintve.
A jelentésből kiderül, hogy Európa-szerte növekedett az újságírók ellen elkövetett fizikai támadások száma. Míg Ukrajnában az orosz megszállás miatt regisztrálták a legtöbb ilyen esetet, utána Grúzia, Szerbia és Törökország következik a sorban.
A dokumentum külön figyelmet szentel a rágalmazási pereknek, amelyeket rendszerszintű akadályként azonosít a médiaszabadság útjában. A jelentés szerint Törökországban ezeket az eljárásokat gyakran alkalmazzák a szólásszabadság korlátozására.
A jelentés kiemeli, hogy a török „dezinformációs törvényt” rendszeresen használják újságírók megfélemlítésére. Bár Bekir Bozdag korábbi igazságügyi miniszter azt ígérte, hogy a jogszabályt kizárólag a „közrend és társadalmi béke megzavarása” esetén alkalmazzák, a gyakorlat egészen mást mutat.
A török kormány az elnök és nemzeti jelképek „megsértését” büntető törvényeket is felhasználja az újságírói munka akadályozására, de a „bűncselekmény vagy bűnöző népszerűsítése” és a „félrevezető információk terjesztése” miatt indított eljárások is gyakran végződnek hosszadalmas pereskedéssel és súlyos börtönbüntetésekkel.
Forrás: liner.hu